Usuńmy symbole komunistyczne

Z lewej Pomnik wdzięczności Armii Czerwonej od lat razi mielczan i domagają się jego usunięcia. - Pomnik Zwycięstwa symbolizujący sowieckich żołnierzy powinien wreszcie być usunięty z Placu Ofiar Getta - mówi Andrzej Kazimierczak, prezes Podkarpackiego Związku Piłsudczyków. Fot. Wit Hadło, Paweł Galek

PODKARPACIE. Rozpoczęła się akcja „Goń z pomnika bolszewika”.

Mimo upływu blisko 23 lat od odzyskania niepodległości w naszym kraju nadal stoją pomniki ku czci działaczy komunistycznych odpowiedzialnych za śmierć i prześladowania dziesiątek tysięcy Polaków.

Stowarzyszenie prawicowców ze Stowarzyszenia KoLiber domaga się usunięcia z przestrzeni publicznej ohydnych pomników przedstawiających takie osoby. Również i na Podkarpaciu jest sporo symboli komunistycznych, które powinny być usunięte.

Przedstawiciele stowarzyszenia KoLiber rozpoczęli akcję “Goń z pomnika bolszewika”
W naszym regionie należałoby usunąć pomnik generała Karola “Waltera” Świerczewskiego w Jabłonkach, pomnik w centrum Leska ku czci żołnierzy radzieckich, a w Rzeszowie pomnik Czynu Walk Rewolucyjnych. Ponadto w stolicy Podkarpacia jest Pomnik Zwycięstwa na Placu Ofiar Getta i cokół z sierpem i młotem na skrzyżowaniu ul. Wicentego Pola z ul. Dąbrowskiego.
- W Polsce jest jeszcze wiele reliktów komunistycznych. Są pomniki, szkoły z nazwiskami działaczy z czasów PRL-u, czy nazw ulic z tamtego okresu – mówi Seweryn Szwarocki, prezes Stowarzyszenia KoLiber. – Zamierzamy wywrzeć społeczny nacisk na władze gmin i posłów, aby zdecydowali o usunięciu komunistycznych pomników i symboli z przestrzeni publicznej.

Sam chciał zburzyć cokół
Już kilka lat temu, gdy prezydentem Rzeszowa był Mieczysław Janowski, z inicjatywą zburzenia rzeszowskiego pomnika Zwycięstwa wystąpił do władz Andrzej Kazimierczak,
- Chciałem za własne pieniądze zburzyć pomnik przy Placu Ofiar Getta – mówi Andrzej  Kazimierczak, prezes Podkarpackiego Związku Piłsudczyków. – Jednak przed laty prezydent Rzeszowa Mieczysław Janowski nie zgodził się na to. Teraz wreszcie trzeba go zburzyć.

Mielczan pomnik razi, w Przemyślu usunięto cokoły
W Mielcu najbardziej razi pomnik wybudowany w ramach podziękowań… Armii Czerwonej. Zlokalizowany jest w Parku Inwalidów Wojennych, obok byłej siedziby PZPR, a obecnie – Starostwa Powiatowego przy ul. Sękowskiego.

- W Przemyślu bardzo szybko po odzyskaniu przez Polskę suwerenności w 1989 roku usunięto relikty niechlubnej przeszłości w postaci pomników ku czci Armii Czerwonej, czy komunistycznych bohaterów – mówi Eugeniusz Sztrzałkowski, przemyślanin i radny w klubie PiS. – Te które najbardziej rzucały się w oczy drażniąc ludzi, to była armata na Placu na Bramie, pomnik poświęcony Armii Czerwonej na Rybim Placu, tam gdzie obecnie jest parking, a także pomnik Karola Świerczewskiego.

Mariusz Andres, pg, emka

do “Usuńmy symbole komunistyczne”

 1. Borjan

  buhahaha …Jeśli chcecie usuwac wszystkie pozostałości po komunie to proponuje rozwalic wszystko co powstało i co wybudowano przed rokiem 1989.A więc bloki ,szpitale,urzędy,drogi itd…po prostu wszystko co powstało przed 1989 .A gdy juz to rozwalicie to poproście Platforme Obywatelska niech wam to odbuduje ….

 2. zombi

  akcja może i dobra,ino potem nie narzekajcie że ruskie drogo sprzedaja nam gaz

 3. andrzej

  Byłem jego dowódcą.
  Ten Pan na pierwszej stronie dzisiejszej gazety Super Nowości z 14.02.2012r). służył w JW 3481na ul. Lwowskiej w Rzeszowie. Byłem jego dowódcą. Pamiętam go jako aktywnego działacza młodzieżowego w JW. Ale również stwarzającego problemy wynikające z picia alkoholu (również jako poseł). I tacy ludzie zawsze są po właściwej stronie, muszą zaistnieć. Kiedyś ludy zwane barbarzyńcami niszczyły wszystko co spotkały na swojej drodze. Talibowie również niszczą to co inni zbudują. A co ci panowie zbudowali?
  5mln ludzi żyje w nędzy itd.

  • lucyna

   W latach 1985-1986? Masz rację, tacy ludzie są po właściwej stronie. W wojsku działacz młodzieżowy ZSMP intensywnie współpracujący ze swoimi mocodawcami, po wpadce alkoholowej odsunięty, jak widać zmienił zdanie.
   Co do samej idei. Daleko mi do gloryfikacji komunizmu ale mimo to sądzę iż nie wolno usuwać pomników. Z prostej przyczyny, są częścią naszej wspólnej historii. Poza tym wzrosły w nasz krajobraz, dla wielu ludzi są symbolem regionu. Pomnik Świerczewskiego jest nadal atrakcją turystyczną, rajdy im. Waltera, spotkania to też nasze wspólne dzieje. Jestem zawodowym przewodnikiem, bardzo często spotykam się z przeróżnymi reakcjami turystów, przeważnie są zaciekawieni tym co działo się w Bieszczadach. Niewielu jest nawiedzonych którzy chcą zniszczenia pomnika. Dla miejscowych jest czymś ważnym, Baligród był znany w Polsce z tego, że na ternie gminy poległ Świerczewski. Jak duże może być przywiązanie do pomników tzw. utrwalaczy władzy ludowej przekonaliśmy się na szkoleniu w Birczy. Tam miejscowi starzy ludzie słuchali tego co mówi nam renomowany historyk, bardzo nie podobało im się to co słyszeli (Świerczewski był nieciekawym człowiekiem i przefatalnym dowódcą), w pewnym momencie nie wytrzymali i kazali nam …- tu bardzo brzydkie słowo – i to szybko.

 4. Boletz

  Powinni pójść za ciosem i usunąć wszystkie symbole religijne. Wszystkie tablice pamiątkowe, krzyże, kapliczki przy drogach, figurki bozi, itp.
  To by dopiero była czystka z prawdziwego zdarzenia.

  • Brzeszczot

   Bardzo dobry pomysł z likwidacją „ubelisków”. Tego typu akcja powinna już być przeprowadzona ponad dwadzieścia lat temu. W ślad za tym powinna też być zmieniona w Rzeszowie nazwa ul. T. Boy’a Żeleńskiego – agenta NKWD, na jakąś bardziej przyjazną uchu. Ale zawsze znajdzie się jakiś komuch (jak ten powyżej), któremu nie podoba się ta cenna inicjatywa.

   • zombi

    Święta racja Mocium Panie.Z uwagi na informacje IPNu ,że większość klechów to kapusie ubecji,nalżaloby zmienić nazwy ulic pod patronatem tych jegomości.

  • TARA

   i jeszcze powinni wyczyścić świat z takich idotów jak ty

  • andrzej

   Zacznij od siebie

 5. Jan

  Za jakiś czas inni będą wołać:

  - szable w dłoń i solidarucha goń! goń ! goń !

  Przecież teraz przy solidaruchach trzymających władzę w tym kraju w ciągu miesiąca z wyziębienia ginie więcej ludu ?

  A tak na marginesie nazywanie „komunizmem” ustroju który był w Polsce przed 1989r. jest przejawem wyjątkowej ignorancji.

 6. antyzgrzyt

  No popatrz! A wcześniej nie chcieli usunięcia tylko dziś! Po 23 latach! A może chcą zaistnieć w świadomości narodu? Przypomnę, że Ruch Narodowy od dawna głosi usunięcie tychże pomników!

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.