Utrudniają chorym dostęp do specjalistów

Do rejestracji zjeżdżają pacjenci z całego regionu. Część po wysłuchaniu rewelacji pań w rejestracji odchodziła zniesmaczona, część skorzystała i oferty i przepisywała się do “miejscowych rodzinnych”. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. W Wojewódzkim Zespole Specjalistycznym bezprawnie utrudniają chorym dostęp do specjalistów.

– W przychodni na Warzywnej zapanowały cudaczne zwyczaje. Rejestratorki informują, że chcąc zapisać się do endokrynologa czy neurologa trzeba przynieść skierowanie, ale nie od swojego lekarza rodzinnego tylko od lekarza rodzinnego zatrudnionego w ich przychodni. To jakaś paranoja. Mieszkam w Głogowie. Od lat mam jednego lekarza, który zna moje choroby na wylot, dlaczego ni z tego ni z owego mam go wymienić tylko po to by raz do roku iść  do endokrynologa? To chore i chyba nie do końca zgodne z prawem – mówi Bożena D., stała Czytelniczka Super Nowości.

Trudno nam uwierzyć w te rewelacje. Naturalne przecież jest, że lekarza pierwszego kontaktu z reguły chcemy mieć jak najbliżej domu poradni. Możemy sami zdecydować u kogo chcemy się leczyć, a bezpłatnie możemy go zmienić tylko dwa razy do roku. Dzwonię więc do Wojewódzkiego Zespołu Specjalistycznego.

Muszą nagonić pacjentów do POZ
– Dzień dobry chciałabym zapisać się do dr Szarka, jak długo muszę czekać? – pytam pod numerem rejestracji 17 859 44 46. – Przykro mi nie ma już zapisów na ten rok do tego lekarza – słyszę w słuchawce. – A do innego lekarza tej specjalizacji? – pytam z nadzieją. – Czy to pierwsza wizyta? – zadaje pytanie rejestratorka. – Tak – mówię zdziwiona. – Przykro mi nie możemy rejestrować pierwszorazowych pacjentów do lekarzy specjalistów, chyba że skierowanie ma pani od naszego lekarza rodzinnego dr Jacka Szawicy lub dr Antoniny Mazurkiewicz. – Dlaczego mam się zapisywać do lekarza, którego nigdy nie widziałam na oczy? – Takie mamy polecenie dyrektora – odpowiada pani. – No dobrze. Zapiszę się do waszego rodzinnego, czy mogę liczyć na zarejestrowanie się u dr Szarka? – Tak, teraz mogę panią zapisać na 13 grudnia. Do innych lekarzy są nawet krótsze kolejki. – Uff, odetchnęłam.

Dzwonię więc do dyrektora placówki skąd taki pomysł i dlaczego w przychodni o zasięgu regionalnym, do której przyjeżdżają pacjenci z niemal całego województwa wprowadzono tak dziwne zapisy? – Nie ma pana dyrektora Porady, jest na spotkaniu, dziś nie będzie mógł z panią porozmawiać w tej sprawie – słyszę w sekretariacie.

Bezprawne posunięcie
Pytam więc w NFZ czy działania dyrektora nie łamią praw pacjenta w odniesieniu do dostępności do specjalistów i wyborze lekarza rodzinnego. – Działania poradni są nieprawidłowe i niezgodne z przepisami. Pacjenci powinni być przyjmowani do poradni specjalistycznych na podstawie skierowania od lekarza poz lub innego lekarza udzielającego świadczeń w ramach umowy z NFZ. Przepisy nie ograniczają w żaden sposób pacjentowi wyboru lekarza poz i poradnia również nie może tego czynić. Gwarantuje to ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, art.29 i 57 – mówi Marek Jakubowicz, rzecznik prasowy POW NFZ w Rzeszowie.

***
W podstawowej opiece medycznej NFZ płaci za potencjalnego pacjenta stawkę kapitałową rocznie. Im więcej chorych zapisanych jest do danego lekarza rodzinnego tym lepiej. Dyrektor pewnie uznał, ze utrzymywanie dwóch lekarzy rodzinnych przy kilkuset pacjentach do nich zapisanych się nie opłaca. Stąd akcja. Trochę wstyd dyrektorze, trochę wstyd.

Anna Moraniec

do “Utrudniają chorym dostęp do specjalistów”

 1. Sawicka

  ta firma jest jak afera taśmowa, psl-owska pajęczyna. I tak kolesie z koniczynką w klapie ukręca łeb sprawie.

  • POLKA

   masz rację to koniczynka i pajęczynka, to ludowcy,więc ich miejsce na festynach w domach ludowych,może dyr z Warzywnej sprzedawałby bilety na wioskowe impry:-))))))))))))przecież na służbie zdrowia zna się jak b.. na gwiazdach:-))))))))))))))

 2. POLKA

  jaki dyrektor taki ośrodek……………pogonić towarzystwo

 3. damian

  tak jak napisał asterix1969 trzeba być zdrowym żeby chorować przykłąd przychodni Rewita na wyspiańskiego kto chociaz raz chciał dostać sie tam do lekarza wie jakie trzeba przejsc meki na rejstracji a panie rejstratorki delikatnie mowiąc maja wszystkich w d…

 4. ROMAN

  kolejny krok do realizowanego programu- 15.000.000 obywateli nie ?

 5. asterix1969

  Trzeba być zdrowym, aby chorować…

 6. kozioł

  tam pracuję masę lekarzy – łapówkarzy !
  Rozpirzyć całą tę „przychodnię”
  Mi lekarz z tamtejszej przychodni ‚oferował” zakup tanich leków (za 2/3 ceny lub 1/2 ceny aptecznej)
  Tam sa takie przekręty, ze pale sie nie mieści ….

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.