Uwaga! Dopalacze mogą być w kadzidełkach

W ciągu kilku ostatnich tygodni powstało ponad 50 nowych sklepów z dopalaczami. Fot. Archiwum

PODKARPACIE. Dopalacze wracają na polski rynek ukryte m.in. w odżywkach do kwiatów i pochłaniaczach wilgoci.

– Wiemy, że dopalacze mogą być sprzedawane jako odżywki do sukulentów, proszki do czyszczenia komputera, pochłaniacze wilgoci, nawozy do kwiatów, odświeżacze powietrza oraz kadzidełka zapachowe. Sprzedawać mają je sklepy o charakterze “1001 drobiazgów”, “Wszystko od…”, sklepy z tzw. “śmiesznymi rzeczami”. Tego typu punkty powstały już m. in. na Pomorzu, Dolnym Śląsku, w Wielkopolsce i w Polsce centralnej. Jak na razie, w Rzeszowie najprawdopodobniej jeszcze ich nie ma – mówi Dorota Gibała, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie.

Pani rzecznik zapewnia, że służby sanitarne, mimo, że nie otrzymały z terenu Podkarpacia żadnych sygnałów o nowym sposobie rozprowadzania “dopalaczy”, cały czas śledzą jednak tę sprawę.

Służby są czujne
– 26 października odbyła się telekonferencja z Powiatowymi Państwowymi Inspektorami Sanitarnymi prowadzona przez lek. Szczepana Jędrala, Podkarpackiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w zakresie wzmożenia nadzoru nad wytwarzaniem i wprowadzaniem do obrotu środków zastępczych oraz współpracy z policją, służbą celną i innymi jednostkami w ramach zawartych porozumień (na szczeblu krajowym i wojewódzkim). 13 listopada. odbyło się spotkanie Podkarpackiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z przedstawicielami Urzędu Kontroli Skarbowej w Rzeszowie i Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie dot. uzgodnienia wspólnych obszarów działań oraz określenia trybu przekazywania informacji w toku prowadzonych postępowań administracyjnych – mówi rzecznik.

A handlarze dopalaczami czynni
Jednak reporterzy RMF FM ustalili, że w ciągu kilku ostatnich tygodni powstało ponad 50 nowych sklepów z dopalaczami, które zaopatruje firma działająca pod Łodzią. Tym razem substancje odurzające mają się znajdować w odżywkach do kwiatów, w proszkach do czyszczenia komputera, kadzidełkach czy pochłaniaczach wilgoci. O tym, że osoby zainteresowane tymi środkami wiedzą gdzie mają pójść i co kupić świadczy liczba zatruć. W sierpniu w Polsce odnotowano 19 zatruć dopalaczami, we wrześniu 22, a w październiku już 30.

Anna Moraniec

3
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
Dr Romekkrzysiekrealista Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
krzysiek
Gość
krzysiek

Kolezanka mojej zony zostala zaproszona na seans uzdrowicielki-odblokowaniareiki, w prywaznym mieszkaniu grupa osob medytowala przy pomocy kadzidelka o dziwnym zapachu .Po powrocie zona nie mogla zasnac do 2 godz i miala widzenia kolorowych kul.Uzdrowicielka na koniec powiedziala jej ,zeby sie pokochala.A otrzymana energie przeslala rano w kosmos w celu polepszenia ludzkosci.Boje sie czy to jej nie zaszkodzi.Czy takie praktyki sa bezpieczne dla zdrowia.

Dr Romek
Gość
Dr Romek

Walnij się w głowę, a żonę weź do psychiatry (i sam też z nią się przejdź na konsultację).

realista
Gość
realista

„Tego typu punkty powstały już m. in. na Pomorzu, Dolnym Śląsku, w Wielkopolsce i w Polsce centralnej. Jak na razie, w Rzeszowie najprawdopodobniej jeszcze ich nie ma – mówi Dorota Gibała, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie.”
Pani Rzecznik punktów „Wszystko od….” jest w Rzeszowie co najmniej kilka i to od dawna. Jeden z nich znajduje się ok. 100m od Wojewódzkiej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej przy ulicy Wierzbowej, tuż obok apteki. .Inny tuż obok Prokuratury Apelacyjnej.
Jak widać skuteczne jest powiedzenie ” Najciemniej pod latarnią”. Szukają a jakoby znależć nie chca.
Czy wg takiego” klucza” kontrolują?