Uwaga może być ślisko!

Grafika: Super Nowości

PODKARPACIE. Podkarpackie drogi w zimie nie będą utrzymane w najwyższym standardzie. 

Zima już za pasem. Niedawno postraszył nas pierwszy śnieg. Wielu kierowców już jeździ na zimówkach. A jak do zimy przygotowani są drogowcy? Sprawdź, które drogi krajowe na Podkarpaciu będą podczas tej zimy najlepiej utrzymane.

Jest 5 standardów utrzymania dróg. Pierwszy to najlepszy a piąty najsłabszy. W tym roku podkarpackie drogi nie będą utrzymywanie w I najwyższym standardzie. Może być ślisko.

Ogółem w naszym województwie mamy728 kmdróg krajowych. Większość z nich (66 proc.) będzie utrzymana w standardzie II. Oznacza to, że jezdnia i utwardzone pobocze są odśnieżane i posypywane na całej szerokości. Śnieg z takich dróg powinien być usunięty w ciągu 4 godzin od końca opadów.  Możemy tam też spotkać zajeżdżony śnieg.

“Czwórka” będzie lepiej utrzymana

Cała długość drogi krajowej nr 4 (Kraków – Lwów) będzie utrzymana w II podwyższonym standardzie. Oznacza to, że jezdnia będzie utrzymana w takich samych parametrach jak w zwykłym standardzie II. Jednak różnica polega na tym, że nadzór nad przejezdnością będzie większy i na jezdni nie powinniśmy spotkać zajeżdżonego śniegu.

Tam będzie ciężko!

Droga krajowa nr 77 na odcinku Leżajsk – Jarosław oraz droga krajowa nr 28 na odcinku Przemys – Sanok będą utrzymane w standardzie III. To już może oznaczać poważne utrudnienia bo jezdnia jest odśnieżana na całej szerokości ale śliskość jest likwidowana tylko w miejscach szczególnych takich jak: skrzyżowania, podjazdach pod górki o nachyleniu większym niż 4 stopnie. Na tych drogach śnieg powinien zostać usunięty w ciągu 6 godzin od ustania opadów. A śliskość (gołoledź, lodawica,) po 5-6 godzinach od wystąpienia tych zjawisk.  Najsłabiej, bo w najniższym V standardzie, będą utrzymane drogi dojazdowe do obwodnicy Ropczyc. Tam drogowcy mają 16 godzin na usunięcie śniegu, nie muszą oczyszczać całej szerokości jezdni oraz zastrzegają możliwość, że drogi te mogą do 24 godzin pozostawać nieprzejezdne.

Zanim pojedziesz sprawdź

Zanim wyruszysz w zimową podróż możesz sprawdzić co dzieje się obecnie na poszczególnych odcinkach dróg krajowych. Na stronie internetowej www.gddkia.gov.pl w zakładce serwis dla kierowców znajduje się mapa kamer monitorujących drogi krajowe. Wystarczy kilka kliknięć i możemy sprawdzić jaka pogoda i warunki panują na odcinkach, którymi mamy zamiar jechać. Pozwoli to lepiej zaplanować podróż a czasem po prostu ją przełożyć, żeby zaoszczędzić nerwów.

Artur Getler

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
asterix1969
asterix1969
9 lat temu

Na lepsze utrzymanie dróg nie ma pieniędzy – a na fajerwerki sylwestrowe jak najbardziej.