Uwaga na fałszywych rachmistrzów

PODKARPACIE. Jak rozpoznać prawdziwego rachmistrza?

W dniach od 1 do 17 marca i od 1 kwietnia do 30 czerwca będzie trwał w całej Polsce Powszechny Spis Ludności. Już teraz pojawiły się doniesienia o oszustach podszywających się pod rachmistrzów spisowych. Oszuści tacy pojawili się w naszym sąsiedztwie, mianowicie w województwie Małopolskim. Na Podkarpaciu policja nie odnotowała jeszcze podobnych przypadków, ale na wszelki wypadek przestrzegamy i informujemy jak rozpoznać prawdziwego rachmistrza.

Rachmistrzowie zapukają do naszych drzwi po raz pierwszy w dniach od 1 – 17 marca Będzie to tzw. obchód przedspisowy, w ramach którego będą sprawdzane adresy i dane osób mających podlegać spisowi. Rachmistrzowie będą też wtedy informować o spisie. Następny etap rozpocznie sie1 kwietnia i będzie trwał do 30 czerwca. Od 1 kwietnia do 16 czerwca będzie można samemu spisać się przez internet. Od 8 kwietnia w teren wyruszą rachmistrzowie i będą przeprowadzać właściwy spis i będą pracować do 30 czerwca.

Każdy kto będzie podawał się za rachmistrza a odwiedzi nas w innych terminach niż 1-17 marzec i 8 kwietnia – 30 czerwiec będzie oszustem. Rachmistrzom wolno pracować tylko w tych ściśle wyznaczonych terminach. Ponadto prawdziwy rachmistrz będzie miał przy sobie legitymację wydaną przez Urząd Statystyczny i dane będzie zbierał tylko za pomocą specjalnego mobilnego urządzenia. Nie wolno mu nic zapisywać na kartkach. Jeżeli wciąż będziemy mieli wątpliwości można będzie wykonać telefon do Urzędu Statystycznego albo do gminnego biura spisowego, które będzie się mieścić w urzędzie gminy i w ten sposób potwierdzić tożsamość rachmistrza, który nas odwiedzi. Jeśli stwierdzimy, że osoba tylko podaje się za rachmistrza należy zawiadomić policję.

– Każdy rachmistrz będzie musiał posiadać w widocznym miejscu legitymację ze zdjęciem, imieniem i nazwiskiem, pieczęcią Urzędu Statystycznego w Rzeszowie oraz pieczątką imienną i podpisem dyrektora urzędu – mówi Teresa Krzemińska, kierownik Ośrodka Badań Regionalnych w Urzędzie Statystycznym w Rzeszowie. – Musi posiadać również urządzenie mobilne (przypominające wyglądem telefon komórkowy), nazywane hand-held, na którym będzie zapisywał zbierane informacje

Artur Getler


0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments