Uwaga na tanie polisy

Do szkolnych wypadków dochodzi najczęściej podczas zajęć w-f i na szkolnych korytarzach. Fot. Bogdan Myśliwiec

TARNOBRZEG. Uwaga na zbyt tanie szkolne ubezpieczenie. W razie wypadku nasze dziecko może otrzymać minimalne odszkodowanie.

Agenci firm ubezpieczeniowych ruszają do szkół. W ciągu najbliższych czterech tygodni będą walczyć o wypisanie polis dla tysięcy dzieci. Zgarną wielotysięczne składki. Czy zaoferują najlepsze warunki?

Ubezpieczyciele nie chcąc zrazić dyrektorów szkół wysokością składki, oferują im najtańszy pakiet zawierający ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków dzieci i młodzieży. Oferta ta powinna obejmować ochronę dziecka przez 24 godziny na dobę w kraju i za granicą. Bywa jednak, że tanie oferty nie uwzględniają zagranicy i wówczas – mimo, że finansowo okazują się nieco korzystniejsze – nie są one po prostu kompleksowe.

Co tanie, to drogie
– Dyrektorzy szkół rzadko decydują się na wykup pełnego ubezpieczenia za najwyższą sumę – przyznaje Ewa Piotrowska, agentka ubezpieczeniowa. – Przy przykładowej sumie ubezpieczenia wynoszącej 10 tys. zł, koszt ubezpieczenia wynosi ok. 40 zł od osoby. Dyrekcje szkół przeważnie wybierają jednak wariant o połowę mniejszy (suma 5 tys. i składka 20 zł). Oznacza to, że w przypadku śmierci ubezpieczonego wskutek nieszczęśliwego wypadku, jego opiekunowie otrzymają nie 10, a jedynie 5 tys. zł. W razie śmierci ubezpieczonego, która nastąpiła na terenie szkoły, a jej przyczyną nie był zawał serca, udar mózgu, wylew krwi do mózgu lub długotrwała choroba, nie 20, a jedynie 10 tys. zł. Za trwały uszczerbek na zdrowiu, w zależności od stopnia szkody orzeczonej przez komisję lekarską, otrzymają maksymalnie do 5, a nie 10 tys. zł

Mądrzy po szkodzie
Niestety, o tym, na jakich zasadach ubezpieczono dziecko, rodzice dowiadują się przeważnie wtedy, gdy zdarzy się nieszczęście i rozpoczną procedurę starań o odszkodowanie. Jeżeli dyrekcja szkoły zdecydowała się na najtańszą ofertę, wówczas może się okazać, że rodzicom nie należą się żadne pieniądze.

– Zawsze informuję dyrektorów szkół, że dużo częściej dochodzi w szkołach do drobnych wypadków i aby rodzice nie czuli się oszukani, ubezpieczenie powinno obejmować przede wszystkim koszty leczenia właśnie takich drobnych urazów – mówi agentka.

Małgorzata Rokoszewska

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
JANEK
JANEK
8 lat temu

DLACZEGO DYREKTORZY SZKÓŁ NIE WYWIESZAJĄ OFERT NA TABLICY TYLKO SAMI DECYDUJĄ? CO NA TO KURATORIUM I USTAWA O ZAMÓWIENIACH