Uwaga przed świętami na alkoholu skażony metanolem

Zatrucie alkoholem metylowym wymaga dializowania, a i tak może skończyć się śmiercią. Fot. Anna Moraniec

RZESZÓW. Na oddział toksykologii w Szpitalu Wojewódzkim nr 2 miesięcznie trafia 20 pacjentów po zatruciu alkoholem, z zaburzeniami świadomości, nieprzytomnych…

W części alkoholu przywiezionego indywidualnie z Czech i przekazanego do badań w laboratoriach Państwowej Inspekcji Sanitarnej stwierdzono przekroczenie dopuszczalnego stężenia metanolu. Sanepid ostrzega przed kupowaniem alkoholu z nieznanych źródeł. Czym skutkowałoby wypicie takiego alkoholu?

Metanol uszkadza nerwy wzrokowe, serce, wątrobę, nerki, prowadzi do zaburzeń centralnego układu nerwowego. Skutki zależałyby od stężenia metanolu. Nieduże mogłoby nie dawać żadnych objawów, duże doprowadzić nawet do śmierci – mówi dr Elżbieta Mach-Lichota, toksykolog ze Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie.

Pani doktor uspokaja jednak, że na Podkarpaciu nie dochodzi do dużej ilości zatruć metanolem. Rocznie są to dwa, trzy przypadki. Dlaczego metanol w małym stężeniu nie szkodzi? – Ponieważ zatrucie metanolem leczymy dializując pacjenta i podając mu alkohol etylowy – mówi toksykolog. Jaka dawka metylu szkodzi? Do uszkodzenia nerwu wzrokowego wystarcza dawka 4-15 ml; dawka śmiertelna minimalna to tylko 30 ml.

Zaczyna się jak po zwykłym drinku
W pierwszych godzinach od wypicia alkoholu metylowego objawy są takie same, jak po wypiciu alkoholu spożywczego – pobudzenie, wesołkowatość, wzmożona aktywność fizyczna i psychiczna. Po kilku godzinach od zatrucia (czas wystąpienia objawów zależy od wypitej ilości metanolu) dochodzi do senności, śpiączki i głębokich zaburzeń świadomości (utrata przytomności, bez możliwości dobudzenia zatrutego). Dochodzi do zaburzeń oddychania (oddech jest przyśpieszony, głęboki). Zatruty ma nudności, wymioty, bóle brzucha. Spada mu ciśnienie tętnicze, ma przyspieszenie czynności serca, zaburzenia widzenia (czasem występujące z opóźnieniem) do całkowitej nieodwracalnej ślepoty.

Anna Moraniec

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o