Uważaj, bo odholują Twój samochód!

Holowane będą auta-wraki z parkingów i źle zaparkowane pojazdy na drodze. Kary będą dotkliwe. Fot. Wojciech Preisner

PODKARPACIE, RZESZÓW. Nowe uprawnienia dla straży miejskiej.

Miasto rozpoczęło ostrą walkę z kierowcami i właścicielami pojazdów, którzy zajmują miejsca na parkingach swoimi “gratami”. Straż miejska ma usuwać z parkingów auta-wraki oraz źle zaparkowane pojazdy i holować je na parking przy ul. Wyspiańskiego. Na właścicieli będą czekały wysokie kary.  Nie wiadomo tylko, kto ma decydować o tym czy pojazd jest już wrakiem czy jeszcze nie.

W Urzędzie Miasta został rozstrzygnięty przetarg na usuwanie pojazdów, które zalegają na drogach w niedozwolonych miejscach lub zostały uznane za wraki.

Co to jest wrak?

- Wraki to pojazdy, które są zdewastowane, zardzewiałe i mają np. przebite opony – mówi rzecznik prasowy Urzędu Miasta, Maciej Chłodnicki. – Ale holowane są też pojazdy zaparkowane w miejscach niedozwolonych. Zanim jednak straż miejska zajmie się holowaniem, szukani są właściciele pojazdów. W przypadku wraków sprawa jest o tyle trudniejsza, że ustalenie właścicieli jest bardziej skomplikowane. Ale gdy już się to uda, straż miejska nakazuje odholowanie we wskazane miejsce. Kierowca musi się później liczyć nie tylko z kosztem holowania, ale i opłatą za parking – kontynuuje rzecznik. – Jeśli pojazd jest źle zaparkowany, to straż wystawia pierwsze mandat, blokuje koła, a potem czeka około godziny czy dwóch na właściciela. Gdy ten się nie zjawi, auto jest transportowane na wskazany parking – dodaje.

1 300 zł za miesiąc

Usuwane będą nie tylko auta osobowe, motocykle, ale i… rowery. Opłaty za holowanie i parking zależą od masy pojazdu. – Holowanie roweru kosztuje 80 zł, motoroweru 160 zł, pojazdu do 3,5 tonu – 400 zł, a do 7 ton – 500 zł. Za dobę na parkingu trzeba zapłacić za nie kolejno: 10 zł, 20 zł, 30zł i 40 zł – wylicza Dyrektor Miejskiej Administracji Targowisk i Parkingów, Wiesław Jurek.

Nie trudno obliczyć, że za miesiąc postoju na parkingu auta osobowego trzeba będzie zapłacić 900 zł. Jeśli dodamy do tego 400 złotych jako koszt holowania, to w sumie wyjdzie aż 1 300 zł! Niekiedy koszt może być tak duży, że przerośnie wartość pojazdu i nie będzie się opłacało go wykupywać.

Do tej pory zalegające pojazdy były transportowane na parking PKS-u. Teraz urzędnicy uznali, że lepszym miejscem będzie parking przy ul. Wyspiańskiego. Na ten pierwszy będą kierowane auta powyżej 7,5 tony. – Kierowca ma pół roku na odebranie pojazdu. Jeśli się nie stawi na wezwania, to sprawa zostanie skierowana do sądu w celu odzyskana poniesionych kosztów. Po pół roku pojazd zostanie zlicytowany, a pieniądze trafią do naszego budżetu – mówi Wiesław Jurek.

Ewelina Nawrot

do “Uważaj, bo odholują Twój samochód!”

  1. Staszek

    Nareszcie!!! Na parkingu obok wieżowca przy ul. W.Pola 13 stoi kilka aut nieużywanych przez długi czas. Jest np. taki Pontiac, pod którym wyrosła trawa. Jest samochód z urwanym kołem, który utrudnia wjazd samochodom dostawczym do sklepu Centrum, i jeszcze kilka innych, które pewno nie mają ważnych przeglądów. Czas z tym skończyć.

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.