Uważaj na co chorujesz

PODKARPACIE. NFZ nie płaci za pacjentów, którzy wielokrotnie w ciągu roku korzystają z pomocy lekarskiej z powodu tego samego schorzenia.

– Jeżeli pacjent wypuszczony ze szpitala wróci do niego z tym samym schorzeniem przed upływem 14 dni to kolejne wykonywane u niego procedury medyczne nie są szpitalowi zapłacone – przyznaje Marek Jakubowicz, rzecznik POW NFZ w Rzeszowie. Wyjątkiem jest teleradioterapia, brachyterapia i terapia izotopowa oraz związane z nimi leczenie objawowe.

Według NFZ chodzi przede wszystkim o to by szpitale nie wykazywały nadmiernej hospitalizacji i brały większą odpowiedzialność za leczenie chorych. Kardiolodzy mówią, że pacjenci z migotaniem przedsionków bardzo często wracają na leczenie, bo tylko operacyjne usunięcie przyczyny migotania, do którego nie wszyscy się kwalifikują, sprawia, że można je skutecznie usunąć. Jest to jednak choroba przewlekła i bywa, że chory wraca do szpitala kilkakrotnie w ciągu roku, bo nawet czysto farmakologiczne leczenie musi być prowadzone w warunkach szpitalnych. – W takim przypadku wystarczy gdy dyrektor placówki zwróci się do dyrektora oddziału NFZ o zgodę na wielokrotne hospitalizacje, częstsze niż w odstępie 14 dni i nie będzie problem z finansowaniem świadczenia – zapewnia Jakubowicz.

Anna Moraniec

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments