Uważaj na oszustów podających się za policję!

Poczucie winy powoduje, że ludzie wolą zapłacić i mieć spokój. Fot. Wit Hadło

KRAJ. PODKARPACIE. Skargi na tego typu bezpodstawne działania napływają do komisariatów w całym kraju.

Policjanci w całej Polsce ostrzegają przed wyłudzaczami pieniędzy. Pojawili się oszuści, którzy blokują domowe komputery i podają się za policję. Osoby z poczuciem winy płacą.

Na pulpicie pojawia się strona z napisem „Policja” i białym orłem w koronie. Pod spodem komunikat, że sprzęt został zablokowany, bo użytkownik korzystał z zakazanych stron pornograficznych. Niżej widnieje informacja, że na podane konto należy wpłacić 500 zł lub 100 euro kary, a komputer zostanie odblokowany. Płaci się za pośrednictwem brytyjskiej strony Ukash.

Policjanci wyspecjalizowani w walce z przestępczością gospodarczą doszli do tego, że komputery zostały zablokowane prze hakera za pomocą wirusa „Weelsof”. Wirus ten powoduje, że na pulpicie monitora pojawia się informacja, której autorem jest rzekomo policja. Szanse na odzyskanie wpłaconych pieniędzy są nikłe.

Policja przypuszcza, że zgłosiło się dużo mniej osób niż tych, które faktycznie mają zablokowane komputery. Oszuści zarabiają głównie na użytkownikach, którzy mają poczucie winy i chcą uniknąć afery.

– U nas nie ma takiego problemu. Nikt nic nam nie zgłaszał – mówi podkomisarz Paweł Międlar, rzecznik prasowy Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego Policji.

***
Co robić, gdy zobaczymy taki komunikat na pulpicie? Zadzwonić na policję i poinformować o takim zdarzeniu.

Blanka Szlachcińska

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
AC
AC
8 lat temu

Rzekomy komunkat policyjny jest pisany marną polszczyzną typu „Jeśli grzywna nie zostanie zapłacona wobec Ciebie zostanie automatycznie założona sprawa karna.” Powołuje się na nieistniejące przepisy a grożąca „kara grzywny” za np. „kontakty z terrorystami” (zamiast wizyty brygady antyterrorystycznej) wygląda podejrzanie. A gwarancja że po wpłaceniu okupu cokolwiek zostanie odblokowane jest żadna.
Wirusy te krążą w innych krajach i pisane w różnych językach – związek z Okrągłym stołem żaden, Zwrócić trzeba się do fachowca, usuwanie samemu (restart, tryb awaryjny klawiszem F8, przeskanowanie dysku) wymaga doświadczenia.

Kacper
Kacper
8 lat temu

Interwencja nic nie pomoże :(. Policja nie ma z tym nic wspólnego.

K.Bimbała
K.Bimbała
8 lat temu

A to jeszcze ciekawsze ! 42 km – tyle światłowodów na potrzeby szerokopasmowego internetu położono w Polsce za ponad 4 mld zł unijnej dotacji, przeznaczonej na lata 2007–2013. Z tysięcy zaplanowanych tylko 42 km! Niezły wyczyn, prawda? Na dodatek, jeśli inwestycji nie ukończymy, wspomniane miliardy trzeba będzie Unii Europejskiej zwrócić. Raport NIK-u, który badał inwestycję, nie pozostawia złudzeń. III RP, a więc państwo zafundowane Polakom przy Okrągłym Stole przez komunistyczne służby specjalne i tzw. koncesjonowaną opozycję, której przedstawiciele do dziś uchodzą za polityczne i moralne autorytety, jest dysfunkcyjne. W tak urządzonej Polsce nie można porządnie, na czas i tanio wybudować… Czytaj więcej »