Uważaj na szybkie pożyczki

Zanim sięgniesz po łatwe pieniądze, zastanów się czy będziesz w stanie je zwrócić. Fot. Wit Hadło

PODKARPACIE. Zanim podpiszesz umowę, koniecznie dokładnie ją przeczytaj!

Pan Marian (nazwisko do wiadomości redakcji), emeryt z niewielkiej miejscowości w powiecie dębickim, skusił się na pożyczkę. Potrzebował 600 zł na zakup węgla na zimę, a z głodowej emerytury niestety by nie wystarczyło. Planował, że kwotę zadłużenia spłaci w 6 ratach po 150 zł, ale ku jego zaskoczeniu okazało się, że nie dość, że całą sumę musi oddać już w następnym miesiącu, to zamiast 600 zł ma do zapłaty aż 820 zł! Teraz pan Marian spłaca zadłużenie kolejnymi zaciąganymi pożyczkami i rwie włosy z głowy, bo dług mu stale rośnie.

Mężczyzna przyznał się, że warunki umowy były dlań niezrozumiałe, a i samej umowy dokładnie nie przeczytał. Myślał naiwnie, że spłaty odbywać się będą na jego zasadach.

Zanim podpiszesz, przeczytaj!
Zbliżają się święta, a w portfelu pusto? Szczególnie w tym okresie wiele osób korzysta z możliwości szybkiej pożyczki pieniędzy. Skuszeni reklamami o łatwości otrzymania gotówki bez zbędnych formalności, podpisujemy umowy, by za chwilę rwać włosy z głowy.

Okazuje się bowiem, że procent pożyczki jest horrendalnie wysoki, będziemy ponosić dodatkowe koszty, a termin spłaty długu jest koszmarnie krótki. Co wtedy? Zaciągamy kolejną pożyczkę, by spłacić wcześniejszą, ale takie rozwiązanie okazuje się być żadnym. Wpadamy po uszy w spiralę długów, z której z każdym miesiącem coraz trudniej się wydostać.

Dlatego decydując się na pożyczkę, zanim podpiszesz umowę, dokładnie ją przeczytaj. Jeżeli czegoś nie rozumiesz, dopytaj i zastanów się, czy na pewno odpowiadają Ci warunki. Zamiast pochopnie podejmować decyzję, zastanów się, czy na pożyczkę jest Cię po prostu stać.

***
Tak zwana ustawa antylichwiarska nakłada na instytucje finansowe limit wysokości oprocentowania kredytów i pożyczek gotówkowych 24 proc., to znaczy, że nie mają one prawa pożyczyć pieniędzy z wyższym niż to oprocentowaniem. “Prawdziwe” oprocentowanie pożyczek zaciąganych w instytucjach nie bankowych może sięgać nawet grubo powyżej 100 proc. ze względu na dodatkowe opłaty i usługi, za które płaci klient.

Katarzyna Szczyrek

3
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
ROMANizadr rehabilitowany /2x/ Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
ROMAN
Gość
ROMAN

tak jak zwykle- cwaniaczki w białych kołnierzykach szukają naiwnych-a przede wszystkim czytać to co napisane drobnym drukiem i to co ” nie napisane”
– należy wszystko czytać 3 razy- pytać- kazać zrobić symulacje spłat

iza
Gość
iza

Nie sztuka przecztać umowę – sztuka zrozumieć o co chodzi.
Na pewno wprost nie napisali, że zwróci 820 zł.
Tak to wszystko sprytnie zakamuflowane i obce słowa użyte, że niejeden „uczony” nie wie co podpisuje.

dr rehabilitowany /2x/
Gość
dr rehabilitowany /2x/

Nie bądźmy tak do końca naiwni.
Przed zakupem węgla, kiedy ochłonął i zaczął myśleć normalnie, miał conajmniej 10 dni, a może i więcej / zależy od firmy, nawet do 30/ na zrezygnowania z pożyczki!
Ale wówczas nie byłoby węgla.
Nie tutaj jest pies pogrzebany.