Uważaj w pociągu, bo cię okradną

Fot. Archiwum

PODKARPACIE. Zbliżające się Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2012 będą niestety doskonałym okresem dla złodziei

Euro 2012 już za pasem. Niestety w tym okresie, jak przewiduje policja i straż ochrony kolei, zwiększy się również ryzyko kradzieży w pociągach. Uratować nas może tylko wzmożona czujność.

Dane policji i SOK są alarmujące. Rocznie w Polsce dochodzi w pociągach do prawie trzech tysięcy kradzieży. Ginie wszystko, co tylko wpadnie w ręce złodzieja – począwszy od portfeli, komórek, a skończywszy nawet na całych bagażach.

Jak działają złodzieje?
Delikwent obserwowany zaczyna być już przy kasie biletowej – Sprawdzają czym dana osoba płaci, gdzie chowa pieniądze, czy ma przy sobie większą ilość gotówki, czy ma karty kredytowe – wyjaśnia Zdzisław Partyka zastępca komendanta Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Przemyślu. – Później podróżny odprowadzany jest przez nich do pociągu. Najwięcej kradzieży zdarza się właśnie przy wsiadaniu i wysiadaniu. Z łatwością można zrobić wtedy sztuczny tłum i pasażer nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że traci portfel i dokumenty. Zdarzały się nawet przypadki, że złodzieje kradli pieniądze wprost z… biustonoszy.

W czasie podróży zdarza się również, że złodzieje używają środków usypiających lub zmniejszają czujność pasażera np. nawiązując z nim miłą pogawędkę. Gdy taka osoba zasypia, przeszukują mu torbę lub torebkę albo wychodzą nawet z całym bagażem.

Jak zabezpieczyć się przed złodziejami?
Nigdy nie trzymaj wszystkich pieniędzy i dokumentów w jednym miejscu. Wydziel sobie odpowiednią sumę, za która kupisz bilet i włóż do małej portmonetki. Resztę pieniędzy trzymaj w większym bagażu. Nie afiszuj się z sumą , którą masz przy sobie. Nie opuszczaj bagażu np. gdy chcesz udać się do toalety.
Gdy dojdzie do kradzieży w pociągu, jak najszybciej poinformuj o tym obsługę pociągu, gdy zostaniesz okradziony na peronie, zgłoś sprawę patrolowi straży ochrony kolei lub na policji.

Katarzyna Szczyrek

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.