Vaclav Havel zmarł w niedzielę

W niedzielę zmarł Vaclav Havel, były prezydent Czech i legenda czechosłowackiej antykomunistycznej opozycji. Fot. PAP

KRAJ, ŚWIAT. Odszedł symbol czeskiej walki o wolność.

W wieku 75 lat zmarł w niedzielę Vaclav Havel – ostatni prezydent Czechosłowacji i pierwszy przywódca Czech po upadku komunizmu, a także pisarz, dramaturg, legenda czechosłowackiej opozycji i do swych ostatnich dni aktywny obrońca praw człowieka w świecie.

Śmierć Havla potwierdziła w oświadczeniu jego asystentka Sabina Tanczevova. Poinformowała, że przy umierającym czuwała żona Dagmar i kilka zakonnic. Były prezydent zmarł w swym wiejskim domu w Hradeczku, na pogórzu karkonoskim.

ak podało czeskie radio publiczne, były prezydent zmarł w nocy z soboty na niedzielę, we śnie.Na początku grudnia kancelaria Havla informowała, że były prezydent czuje się gorzej z powodu infekcji wirusowej. Był wciąż osłabiony po zapaleniu dróg oddechowych, doznanym wiosną tego roku i większość czasu spędzał w swym domu na wsi.

W Pradze ostatni raz był przed tygodniem, aby spotkać się ze swym przyjacielem Dalajlamą XIV, duchowym przywódcą tybetańskich buddystów. Największy wpływ na zdrowie Havla wywarły pobyty w więzieniu, na które skazały go komunistyczne władze Czechosłowacji. Później były prezydent Czech był kilkakrotnie był hospitalizowany, a z powodu nowotworu wycięto mu kawałek prawego płuca. Skarżył się również na dolegliwości sercowe.

W ostatnich dwóch latach Havla wyczerpała praca nad filmem “Odejścia” (“Odchazeni”). Havel stopniowo zaczął odwoływać swoje spotkania i wystąpienia, znów z powodu problemów z drogami oddechowymi trafił do szpitala. W marcu wziął udział w uroczystej premierze swego filmu, jednak wtedy po raz pierwszy widziano go z laską, którą się podpierał.

Według lekarzy powrót do zdrowia się przedłużał. Od wiosny do jesieni były prezydent publicznie pojawił się zaledwie kilkakrotnie. Po raz pierwszy uznano, że zdrowie Havla jest naprawdę w złym stanie, gdy nie przybył w tym roku na swój ulubiony festiwal filmowy w Karlowych Warach. Później w wywiadzie prasowym powiedział, że nie jest w stanie zrobić nawet jednej dziesiątej z tego, co wcześniej.

Vaclav Havel był symbolem i twarzą naszego kraju w świecie – oświadczył w niedzielę w reakcji na wiadomość o zgonie byłego prezydenta Czech obecny czeski premier Petr Neczas.

Według niego Havel należał do najwyraźniejszych postaci czeskiej polityki ubiegłego i obecnego stulecia i miał jeszcze wiele do powiedzenia zarówno w kwestiach politycznych, jak i społecznych.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments