VI Noc muzeów

Na co jeszcze, gdzie i o której godzinie warto się wybrać, należy sprawdzić w szczegółowym planie atrakcji każdej z placówek biorących udział w akcji. Informacje te są dostępne na stronie: www.muzeum.rzeszow.pl

RZESZÓW. Koncerty, warsztaty, promocje książek, multimedialne prezentacje i interesujące wystawy, a na nich ciekawe eksponaty – takie i jeszcze wiele innych atrakcji na tę sobotę przygotowały rzeszowskie muzea. 14 maja od godz. 19 do 1 w nocy po raz szósty ruszy Europejska Noc Muzeów w Rzeszowie.

Hasło tegorocznej imprezy brzmi: “Lata dwudzieste, Lata trzydzieste”. Specjalnie na tę okazję instytucje kultury zupełnie za darmo otwierają swoje podwoje dla wszystkich odwiedzających. Do szóstej edycji tej ogólnoeuropejskiej akcji przyłączyło się wszystkie 8 rzeszowskich muzeów. Każde z nich oferuje swoim gościom moc atrakcji i wrażeń.

W programie przygotowanym przez Muzeum Okręgowe (ul. 3. Maja 19) znajdziemy m.in. wystawę „Lata dwudzieste, Lata trzydzieste. Kadry z życia miasta” oraz koncert Martyny Jakubowicz, na którym wokalistka zaprezentuje największe przeboje ze swej najnowszej płyty. Koncert polskiej muzyki tradycyjnej da natomiast Kapela Brodów z Węgajt. Muzycy zagrają w Muzeum Etnograficznym (ul. Rynek 6). Muzeum Dobranocek (ul. Mickiewicza 13 obok Teatru Maska) pokaże m.in. unikalną kolekcję rekwizytów i lalek używanych przed laty przy produkcji polskich filmów animowanych.

W Podziemnej Trasie Turystycznej (ul. Rynek 26) natomiast pooglądać będzie można wystawę „Rzeszowskie piwnice”. Oczekiwaniom miłośników aktywnego zdobywania wiedzy powinny sprostać niespodzianki Muzeum Mleczarstwa mieszczące się przy ul. Warszawskiej 20. Tam będzie można zobaczyć ekspozycję “Maszyny i urządzenia mleczarskie. Historia spółdzielczości i szkolnictwa mleczarskiego na Podkarpaciu” i wziąć udział w procesie wytwarzania masła metodą tradycyjną, jak również je zdegustować.

Pasjonaci wojskowości koniecznie powinni odwiedzić Muzeum Techniki i Militariów przy ul. Kochanowskiego 19. Ta placówka przygotowała prezentację pojazdów i mundurów historycznych, ekspozycję zabytkowych motocykli i motorowerów wraz z dokumentacją techniczno-eksploatacyjną oraz ekspozycję militariów, wystawę dawnej techniki i sprzętu gospodarstwa domowego, a także pokaz czołgu Sherman.

Miłośnicy dewocjonaliów i sztuki sakralnej nie mogą ominąć Muzeum Diecezjalnego (ul. Zamkowa 4).

Atrakcją wieczoru będzie również XII Podkarpacki Rajd Pojazdów Zabytkowych – „Rajd Nocy Muzeów”.

kap

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments