Volkswagen – towar pożądany przez złodziei

Najczęściej “znikają” volkswageny, a statystyczny złodziej ma 24 lata. Fot. sxc.hu

PODKARPACIE, KRAJ. Rabusiami są najczęściej osoby w wieku do 24 lat.

Właściciele volkswagenów golfów, passatów i audi nie mogą niestety spać spokojnie. Z policyjnych statystyk jasno wynika, że właśnie te marki samochodów najbardziej upodobali sobie złodzieje. A kim są rabusie? Najczęściej to osoby, które nie przekroczyły 24 lat i nieletni.

W zeszłym roku na Podkarpaciu skradziono 113 samochodów. W 21 przypadkach wykryto sprawców. Dobra wiadomość jest taka, że z roku na rok nie tylko maleje liczba tego typu przestępstw, ale wzrasta też ich wykrywalność. Jeszcze 5 lat temu liczba kradzieży wahała się w granicach 270-280.

Tylko w tym półroczu na terenie całej Polski policja wszczęła 7827 postępowań karnych w sprawach kradzieży samochodów, których łączna wartość wyniosła, uwaga, 244,2 mln zł. Niemal co trzeci przypadek kradzieży zakończył się ujęciem sprawcy.

Statystyczni rabusie

Najczęściej kradną osoby poniżej 24 roku życia (54proc). Niewielki odsetek stanowią 50-latkowie. Na 1160 podejrzanych o kradzież samochodu, 187 osób stanowili nieletni, wśród których znalazła się nawet dwójka 13-latków.

Kobiet na próżno szukać wśród złodziei aut. Mężczyźni stanowią aż 98 proc. podejrzanych. W całej Polsce w pierwszych 6 miesiącach 2011 roku zarzuty usłyszały tylko 22 panie.

Gdzie kradną?

Samochody najczęściej “znikają” z ulic (3325 przypadki) i parkingów (3225), w tym parkingów przy centrach handlowych. Stosunkowo bezpieczne są garaże (w tym garaże w domach mieszkalnych), skąd skradziono 155 samochodów. 11 aut zmieniło właściciela na placach budowy, 19 na stacjach paliw, a w 10 przypadkach, złodzieje zapuścili się aż na tereny ogródków działkowych.

Te samochody kradną najczęściej (w skali kraju). Dane za pierwsze półrocze 2011 r.:

Volkswagen golf – 572

Volkswagen passat – 562

Audi A4 – 313

Volkswagen (inne rodzaje) – 204

Honda civic – 161

Seat leon – 161

Nie kuś złodzieja! Parkując samochód:

– sprawdź, czy okna są zamknięte, a klapa bagażnika zatrzaśnięta,

– włącz alarm,

– nie zostawiaj na siedzeniach toreb, plecaków, torby z laptopem. Włóż je do bagażnika lub schowaj do schowka. Zwróć uwagę, czy nie pozostawiłeś dokumentów samochodu na widoku!

– nawet na terenie posesji nie zostawiaj auta z kluczykami w stacyjce,

– wychodząc z auta, zabierz ze sobą lub ukryj panel radioodtwarzacza.

 Katarzyna Szczyrek 

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments