W 2014 roku nowych torów nie będzie

- Takie perony to wstyd – mówi Anna Wierzbicka z Rzeszowa. - Podobno Rzeszów to miasto innowacji, ale wygląd okolic dworca PKP temu zaprzecza. Gdy spadnie deszcz, czy śnieg, to nie ma się gdzie schronić, bo brakuje zadaszenia. W innych miastach, np. w Krakowie podróżni korzystają z peronów z prawdziwego zdarzenia. Kiedy wreszcie doczekamy się takiej inwestycji w stolicy Podkarpacia? Fot. Paweł Bialic

PODKARPACIE. Najbardziej opóźnioną w Polsce modernizacją linii kolejowej jest ta z Krakowa do Rzeszowa.

Do końca 2014 r. powinna się zakończyć budowa nowych torów na 140-kilometrowej trasie z Krakowa do Rzeszowa. Takie są plany. Inwestycja jest jednak bardzo opóźniona. Prace na wszystkich odcinkach powinny się już rozpocząć, ale są w powijakach.  Wciąż bowiem prowadzone są negocjacje z samorządami w sprawie zamykania naraz kilku wiaduktów w danym mieście.

W tym roku na modernizację torów miało być wydanych 6 mld zł. Wydamy tylko 4 mld. Według kolejowych ekspertów opóźnionych jest aż 90 proc. inwestycji kolejowych.

Najgorzej jest  z torami na trasie z Krakowa do Rzeszowa. Jeżeli nie zostaną utrzymane terminy inwestycji kolei grożą utratą unijnych dotacji.

- Modernizację trasy od długości 140 km podzielono na sześciu wykonawców – poinformował Maciej Dutkiewicz,  rzecznik prasowy spółki PKP Polskie Linie Kolejowe. – Termin zakończenia budowy poszczególnych odcinków przypada na okres od września 2013 r. do końca 2014 r. Prace na wszystkich odcinkach powinny się już dawno rozpocząć. Tak się jednak nie stało.

Rzecznik prasowy dodał, że projekt modernizacji jest realizowany w trybie zaprojektuj i buduj. Z tego powodu początkowe prace wiązały się ze zdobywaniem pozwoleń na budowę, a wciąż są prowadzone negocjacje z gminami, które nie zgadzają się np. na zamknięcie kilku wiaduktów na fragmencie linii przechodzącej przez dane miasto. Modernizacja linii kolejowej Kraków-Rzeszów warta jest 3,8 mld zł, ale do tej pory wykonawcy wystawili faktury zaledwie na 350 mln zł.

Nowe perony po 2014 roku?
To nie jedyna kolejowa inwestycja z Podkarpacia, która się opóźnia. Planowano, że wkrótce zmodernizowane zostaną perony na dworcu PKP Rzeszów Główny, wydłużony miał być też tunel pod peronami i przebudowany wiadukt kolejowy przy ul. Batorego. Niestety, nie ma na te inwestycje pieniędzy i nie wiadomo kiedy zostaną one zrealizowane.

- Remont peronów na dworcu w Rzeszowie i wiaduktu nad ul. Batorego wiąże się z koniecznością przebudowy całej stacji Rzeszów Główny i Rzeszów Zachodni – poinformowała lakonicznie Dorota Szalacha z Centrum Realizacji Inwestycji Oddział Południowy w Krakowie w PKP Polskie Linie Kolejowe. – PKP PLK starają się pozyskać środki na opracowanie dokumentacji tego projektu. Chcielibyśmy zakończyć te prace do 2013 roku. Następnym etapem byłaby realizacja tej inwestycji. Jeśli uda się uzyskać dofinansowanie ze środków UE, nastąpiłaby ona w latach 2014-2020.

Mariusz Andres

do “W 2014 roku nowych torów nie będzie”

 1. ROMAN

  to są normalne jaja- to tak jak by PKP – to było jakieś inne państwo które decyduje o dworcach/ stacjach/ peronach/ tunelach /naprawach itp. to jest jakiś chory twór który istnieje od 1945 roku ; defakto nie do RUSZENIA – w ostatnim czasie podzielony na spółki/ spóleczki – gdzie o każdym „gównie ” decyduje kto inny; ten o peronach/ tamten o wagonach/ inny o semaforach/ tory innego/ linie zasilające kolejnego/kasy następnego/ sracze jeszcze kogoś trzeciego – nad tym całym burdelem nie ma nikogo kto by to trzymał wszystko za mordę i pilnował aby funkcjonowało jak w cywilizowanym kraju w 21 wieku.

 2. Ech

  za takie nogi to ja moge stac tam nawet w grad

 3. VV

  kolejny przyklad olewania ludzi i robienia ich w trabe. kiedys autostrada, potem ikea a teraz tory, ktorych nie bedzie. czy na podkarpaciu cos w ogole zrobiono w terminie?

 4. forest

  Modernizacja, rewitalizacja prowadzona jest na wschód od Rzeszowa, a największe opóźnienia są na Warszawa – Skierniewice.

 5. ola

  władze miasta i regionu w temacie dworca nie robią nic konretnego, przynajmniej efektow wogole nie widac, tlumaczenei ze to peron pkp jest smieszne bo przeciez po to mamy wladze aby w naszym imieniu zabiegala o nasze interesy!! Dworzec glowny PKP i PKS to WSTYD !!!

 6. ojciec Pijus

  Po co linie kolejowe w mateczniku PIS?
  Telefon do Prezesa w Warszawie i sprawa załatwiona.

 7. yamalo

  Napiszcie od razu ,że remont obiektów PKP nie jest w gestii miasta .
  To samodierzawie kolei
  i nikt tam nie jest w stanie im się wtrącić,
  nie pasuje im remont w Rz. to nie zrobią i już.

 8. oleg

  miód malinka, po co tory skoro takie nogi

 9. Mpiotrek

  tak przy okazji to nie modernizacja tylko rewitalizacja! Z modernizacji zrezygnowano…

 10. Markiz de Sade

  Ale laska. I te nogi…

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.