W 2020 r. zapłacimy więcej za alkohol i papierosy

Wyższa akcyza z pewnością odbije się na cenach alkoholu. Fot Wit Hadło

KRAJ. Akcyza na używki wrośnie o 3 procent. To sposób rządu na zrównoważony budżet.

Projekt ustawy budżetowej na 2020 rok. zakłada, że nie będzie deficytu, a wydatki będą równe dochodom. Pomóc w tym mają dodatkowe wpływy z akcyzy. Na 2020 r. przewidziano wzrost podatku akcyzowego o 3 proc., który obejmie wyroby alkoholowe i tytoniowe.

Z uzasadnienia do niedawno opublikowanego przez Ministerstwo Finansów projektu ustawy budżetowej na przyszły rok wynika, że wzrosną ceny alkoholu etylowego, piwa, wina, wyrobów winiarskich, wyrobów pośrednich, wyroby tytoniowych, suszu tytoniowego i wyrobów nowatorskich. Chodzi np. o płyn do papierosów elektronicznych. Wszystko za sprawą podwyższonej akcyzy.

W budżecie na 2020 r. zaplanowano 3-proc. indeksację na wyroby akcyzowe będące używkami. Zgodnie z uzasadnieniem, w projekcie budżetu na przyszły rok zaplanowano dochody z akcyzy w wysokości 74 mld 905 mln zł wobec przewidywanego wynikania w tym roku w wysokości 71 mld 493 mln zł.

„Równocześnie na 2020 r. projektowane jest wejście w życie pakietu kolejnych zmian ustawowych o charakterze uszczelniającym mających na celu wyeliminowanie nieprawidłowości w obszarze opodatkowania akcyzą wyrobów (m.in. samochodów osobowych)” – czytamy w dokumencie MF.  1 listopada 2019 r. wejdą też w życie przepisy w mające na celu wyeliminowanie nieprawidłowości w opodatkowaniu akcyzą olejów smarowych, które często są klasyfikowane jako preparaty smarowe, co skutkuje nieprawidłowym zastosowaniem dla nich zerowej stawki akcyzy.

Co z cenami prądu? Obowiązująca stawka akcyzy na energię elektryczną w wysokości 5 zł/MWh zostanie utrzymana. Ponadto, zgodnie z ustawą o Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej na lata 2020-2021 przedłużono obowiązywanie czasowego obniżenia stawki akcyzy dla paliw napędowych z jednoczesną podwyżką opłaty paliwowej o tę samą kwotę. „W efekcie obniżeniu ulegną wpływy budżetu z tytułu podatku akcyzowego od paliw silnikowych, które zwiększą wpływy z tytułu opłaty paliwowej, a tym samym nastąpi zwiększenie finansowania Krajowego Funduszu Drogowego, Funduszu Kolejowego oraz Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych o charakterze użyteczności publicznej” – tłumaczy MF.

wk

6
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
pniok Rzeszowskimieszkaniec z Kmityrodzina wielodzietnahijenakanalie z mordami zdrady Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
mieszkaniec z Kmity
Gość
mieszkaniec z Kmity

Szwagrostwo bardzo narzekają. Mają teraz tylko 10 dzieci z czego tylko 4 jest normalne, a dwoje im umarło. Jedno na wodogłowie, a drugie na rozszczepiony kręgosłup. Było by jeszcze tysiaka na miesiąc więcej jak mówi szwagier. Teraz to mamy dobrze i wcale nie musimy pracować jak inne cymbały. Widać że warto mieć dzieci !
Nareszcie jest koniec z kłopotami skąd by tu wziąść na codzienną flaszke.
Szwagrostwo szczególnie posmakowali w Bialej Damie której są wielbicielami. Dzień bez flaszki to dzień stracony jak mówi szwagier, a i druga flaszka też nie zawadzi jak mówi szwagierka.

rodzina wielodzietna
Gość
rodzina wielodzietna

Czy w zwiazku z podwyzka akcyzy podniesiony zostanie tez zasilek 500 plus aby starczalo na codzienna flaszke ?

hijena
Gość
hijena

trza piniendzy*,trzeba utrzymac armię nierobów jak kapelani i katecheci.W Instytucjach państwowych,policji,w wojsku zastepuja dawnych politruków,wszyscy na wysokich etatach oficerskich.Delikwent po seminarium na dzień dobry dostaje porucznika ,sluzbowe gacie , sorty mundurowe i mieszkanie slużbowe

kanalie z mordami zdrady
Gość
kanalie z mordami zdrady

KTUSI MUSI sfinansowac wybryki PiS !
Jak sie wzielo za rozdawnictwo CUDZEGO MAJATKU to trzeba jak komunisci ograbic jednych aby dac drugim.
ELEMENT SOCJALNIE BLISKI czeka na daniny z PiS-u !
Proponuje powtorzyc MANIFEST PKWN z 1944 roku.
Odebrac teraz tym co jeszcze cos maja a dac tym NIEROBOM co na to czekaja !
Tu ni ma na co czekac PREZESIE, bo elektorat sie niecierpliwi, a to co nakradli rabujac panskie dwory i folwarki po wojnie w 1944 roku juz dawno przepili i przebalowali.
Jak PiS ukrasc komu krowe to PiS robic dobry uczynek, ale jak PiS-owi ukrasc krowe to jest to bardzo brzydki uczynek !

hijena
Gość
hijena

wymień wszystko co ci ukradli

pniok Rzeszowski
Gość
pniok Rzeszowski

Majątek NARODOWY był rozkradany przez ten element któremu się tylko należy.
A mogli wziąść Ruskie jak by jeszcze było co wziąść !