W Boguchwale powstanie miejski Rynek

Widoczny na zdjęciu zabytkowy spichlerz ma znajdować się w centralnym punkcie Rynku. Fot. Wit Hadło

BOGUCHWAŁA. Miejski Rynek w Boguchwale ma kosztować 8 mln zł. Władze gminy czekają na dofinansowanie projektu.

Na początku sierpnia Wiesław Dronka, burmistrz Boguchwały podpisał akt notarialny. Tym samym gmina nabyła nieruchomość położoną na terenie Boguchwały – do tej pory była ona własnością Województwa Podkarpackiego we władaniu PODR-u. Do czego jest potrzebna gminie działka o powierzchni 4,8 arów? Chodzi o powiększenie terenu przeznaczonego pod lokalizację miejskiego Rynku. Być może już w rym roku gmina dostanie na ten cel pieniądze z unijnych środków.

Urzędnicy z gminy Boguchwała jeszcze w lutym ubiegłego roku złożyli wniosek o środki unijne z EFRR na budowę Rynku. Projekt już uzyskał pozytywną opinię instytucji zarządzającej programem i Boguchwała znajduje się na trzecim miejscu listy rezerwowej. Władze gminy liczą, że jeszcze w tym roku nastąpi podpisanie umowy na realizację projektu. Wartość inwestycji wyceniana jest na 8 mln zł, ale aż 7 mln to środki unijne.

Dlaczego w Boguchwale ma powstać Rynek? Chodzi głównie o stworzenie miejsca, który spełniałby funkcję społeczno-kulturalno-edukacyjnej. Gmina ma w planach budowę nowych oraz poszerzenie istniejących dróg oraz parkingów. Mają także powstać ciągi piesze, teren ma zostać uzbrojony i częściowo przygotowany do częściowej zabudowy z przeznaczeniem na działalność handlowo-usługową. Na działce znajduje się również zabytkowy spichlerz, który zostanie poddany modernizacji i będzie znajdował się w centralnym punkcie Rynku. To nie wszystko, bo miejscy urzędnicy mają w planach budowę terenów zielonych z placem zabaw dla dzieci i miejscami do rekreacji i wypoczynku.

ga