W centrum miasta szybko nie pojedziesz

Korki w Rzeszowie wydłużają normalny powrót z pracy nawet o 1,5 godziny! Fot. Wit Hadło
Korki w Rzeszowie wydłużają normalny powrót z pracy nawet o 1,5 godziny! Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. Miasto zwane stolicą innowacji, a w rankingu prędkości wyprzedzają nas m.in.: Olsztyn, Gorzów Wlkp. i Białystok.

Korki, korki i jeszcze raz korki. Ostatnio to słowo jest odmieniane w Rzeszowie przez wszystkie przypadki. Średnia prędkość, z jaką można jeździć w centrum miasta, wynosi niewiele ponad 32 km/h. Przykładowo, w centrum Olsztyna ta prędkość wynosi ponad 48 km/h. Jak wyglądała drogowa sytuacja w październiku 2014 w różnych miastach w całym kraju? Sprawdzili to specjaliści z portalu Korkowo.pl.

Korkowo.pl sprawdził prędkość w 17 największych miastach w Polsce. Badanie objęło ścisłe centra miast oraz ulice w promieniu 10 km. Rosnąca liczba remontów, coraz większa liczba kierowców na drogach oraz kiepskie warunki pogodowe spowodowały zmiany w ogólnopolskim rankingu. Rzeszów nie ma się czym chwalić.

Biorąc pod uwagę całe miasto, jesienią najwolniej pojedziemy w Łodzi oraz Warszawie – 36 km/h. Następne niechlubne miejsca zajmuje Wrocław oraz Szczecin ze średnią prędkością sięgającą niecałych 38 km/h. W Rzeszowie średnia prędkość w całym mieście jest niewiele wyższa – 43 km/h. Niestety, nie znajdujemy się wśród miast, w których jeździ się najszybciej. Najlepiej kierowcom podróżuje się po Olsztynie. W całym mieście średnia prędkość wynosi 55 km/h, a w ścisłym centrum aż 48,9 km/h, czyli więcej niż w stolicy Podkarpacia po całym mieście. W Rzeszowie w ścisłym centrum jeździ się z prędkością zaledwie 32 km/h. Oczywiście jeśli ma się na tyle szczęścia, że nie stoi się w korku z powodu zamkniętego pasa ruchu lub innych robót na drogach.

Blanka Szlachcińśka