W chińskiej fabryce może wybuchnąć strajk

Chińczycy zaczęli montować w Stalowej Woli swoje koparki i ładowarki, ale trzeba je jeszcze sprzedać, a z tym mają kłopot. Fot. Jerzy Mielniczuk

STALOWA WOLA. Przez rok nie było żadnych sporów w fabryce maszyn, ale to była cisza przed burzą. Teraz związkowcy zażądali podwyżek i gwarancji pracy.

„Solidarność” z LiuGong Machinery Poland oficjalnie wszczęła spór zbiorowy z zarządem spółki. Związkowcy chcą rozmawiać o podwyżkach, a właściciel się do tego nie spieszy. Chińczycy, którzy chcieli w Stalowej Woli błyskawicznie zarobić kokosy, wpadli w tryby  kryzysu. Pracownicy boją się, że znów będą zmuszani do płacowych wyrzeczeń i grożą strajkiem. – Na razie możliwy jest strajk ostrzegawczy – mówi Henryk Szostak, szef zakładowej „S”.

Prawie cała załoga LMP jest na dwutygodniowym urlopie. Prawie, bo część kadry pracuje. Stoi też kilkadziesiąt maszyn na placu tzw. magazynu wysyłkowego. Koparki i spychacze słabo się sprzedają i to jest całe źródło obecnego sporu. Podobno magazyny w Chinach też są zapełnione, ale stamtąd nie ma sygnałów o sporach z załogą.

Pracodawca okopał się w pakiecie
Chińczycy kupując rok temu cywilną część Huty Stalowa Wola zapewnili załogę w tzw. pakiecie socjalnym, że ta będzie dostawać m.in. 3-procentowe podwyżki. Do tego zobowiązali się utrzymywać przez kilka lat obowiązujący wcześniej zakładowy układ pracy. Teraz z różnej interpretacji zapisów układu zbiorowego i pakietu socjalnego wynikają nieporozumienia, z których może narodzić się strajk. Otóż obiecane w pakiecie podwyżki dostała tylko część załogi. Chodzi o to, że kupując firmę LiuGong zatrudnił tylko 840 osób. By sprostać zadaniom produkcyjnym, później niejako wypożyczył od HSW jeszcze 280 osób, dając im okresowe zatrudnienie. Zdaniem zarządu spółki nie są oni pełnoprawnymi pracownikami LMP, bo w lipcu tego roku mogą wrócić do HSW i podwyżki im się nie należą. Jeden z członków zarządu powiedział wprost, że powinni się oni cieszyć z tego, że w ogóle mają jakąś pracę.

„S” kilka razy upominała się o pieniądze dla 280-osobowej grupy. Związek zwracał się też do pracodawcy o wypłatę załodze premii świątecznej, która w HSW była tradycją, a teraz podreperowałaby niewysokie wszak zarobki. O premii LMP nie chce nawet słyszeć. – Oni okopali się w zapisach pakietu socjalnego i o niczym innym nie chcą rozmawiać – mówi Szostak. – Wrócimy do pracy, to wrócimy do rozmów. Gdy rozmów nie będzie, będzie strajk. Takie jest prawo, które w tym kraju wszystkich obowiązuje.

Słaba sprzedaż maszyn, podwyżek nie będzie
Zdaje się, że LiuGong, który jest światowym potentatem w produkcji maszyn budowlanych wpadł w kryzysową pułapkę. Ze Stalowej Woli chciał zrobić swoją bazę wypadową przynajmniej na Stary Kontynent. W planach ma tu powstać europejskie centrum badań nad maszynami budowlanymi, tymczasem LMP nikomu nie ujawnił kwotowych planów inwestycyjnych. Za każdym razem zasłania się tajemnicą, bo jest notowany na pekińskiej giełdzie. Nie znają ich też związkowcy i boją się o przyszłość. Chcieli rozmawiać o podwyżkach na ten rok, ale nie dostali odpowiedzi. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że spółka nie osiągnęła zysku handlowego za 2012 rok i podwyżek dla załogi nie będzie. 7 bm. pracownicy LMP kończą przymusowe urlopy i wracają do pracy. Wtedy też powinny rozpocząć się rozmowy ze związkowcami.

Jerzy Mielniczuk

11
Dodaj komentarz

avatar
8 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
9 Comment authors
Ambrożydr rehabilitowany/2x/borowskiwnuk kolejarzaadf Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
dr rehabilitowany/2x/
Gość
dr rehabilitowany/2x/

No i Chinole zamkną zakład, a związkowcy zostaną sami z flagami pod bramą.
Przerabiała to Kolebka Solidarności w Gdańsku i wiele innych zakładów.
A może załoga złoży się i kupi kilka maszyn, które potem da w dzierżawę innym zwiazkowcom w innych zakładach i stworzy taką piramidkę finansową zwiazkowców?
Może to wystarczy na miesiac albo dwa?
Co?
Pomysł jak pomysł, lepiej taki jak żaden…….

wnuk kolejarza
Gość
wnuk kolejarza

Niech wrócą do logo WARYŃSKI i STALOWA WOLA – te wyroby od lat cieszyły się uznaniem na całym świecie i problem ze sprzedażą zniknie.

Jakość maszyn budowlanych Made in China była już tematem wielu sporów i problemów w Europie.

adf
Gość
adf

Niech się polskiemu niewolnikowi robić za miskę ryżuuu ? Droga wolna.

ROMAN
Gość
ROMAN

no wygląda że jest nadprodukcja koparek/ ładowarek /spychaczy – no to może teraz zaczną produkować łopaty ! tańsze i zapewne prędzej sprzedadzą.

Ander
Gość
Ander

Oczywiście przyjdzie rząd kaczora i wtedy wszystko będzie się sprzedawać jak z płatka, a może nawet nie będziemy musieli pracować bo nam wszystko da jaśnie wielmożny pan J. K.

Ambroży
Gość
Ambroży

Ander – ale musisz mieć brud za uszami skoro się tak boisz tego PIS-u ?. Jak udowodnił nawet dzisiaj sąd dr G korupcja to zła rzecz. I jeszcze jedna sprawa skąd posiadasz taka wiedzę i pewność że ktoś przyjdzie i ma Ci coś dać darmo?? Jakbyś był A. K, lub kimś podobnym mógłbyś nawet po chorobie filipińskiej liczyć teraz na 52 000 zł .

bart
Gość
bart

niech strajkuja dalej… niedlugo chinczyk sie zwinie a pracownicy beda stac wkolejce do mopsu po swoje podwyzki razem ze zwiazkowcami…

aaa
Gość
aaa

„Solidarność” i inne pseudo związki są coraz bardziej bezczelne – zakład ma problemy finansowe a oni chcą podwyżek..

Ambroży
Gość
Ambroży

No cóż , jeśli Naród zamiast wyłonić w wyborach własny odpowiedzialny rząd woli chińszczyznę w Donalda nieróbstwie na efekty nie trzeba czekać latami?

borowski
Gość
borowski

dokładnie
trzeba głosować na Ruch Palikota bo banda czterech /PiS,Po, Sld. PSL/ była juz u waładzy
wysprzedali majątek narodowy, napadli na Irak – bez powodu, broni chemicznej tam nie było
Napadli na Afganistyan pod pozorem ze szukają Bin Ladena – okazało się, że Bin Laden nie był terroystą, mieszkał w Pakistanie i dawno został zamordowany na zlecenie pokojowego laureata Nagrody Nobla – samego obamę
W Polsce torturowano więźniów politycznych – Kiejkuty k. Szyman
tak więc rządy bandy czterech narobiły więcej złego niż dobrego

czas na zmiany czas na Palikota !

Ambroży
Gość
Ambroży

borowski – twoje poglądy – dla POLAKOW są gorsze od epidemii świńskiej grypy , bo atakują mózg zamiast krtani i nosa!