W co inwestować?

RZESZÓW. Jeszcze w 2009 roku, inwestorzy mogli kupić walory każdej spółki i zarobić na wszystkim. Teraz jest inaczej. Inwestując na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, najwięcej można było zarobić na chemii, a stracić na spółkach budowlanych.

Na WGPW jest kilka indeksów branżowych, pokazujących opłacalność kupowania akcji z poszczególnych branż (np. WIG Banki, WIG Budownictwo, WIG Informatyka, WIG Spożywczy i WIG Telekomunikacja, itd.). W ub. roku najwięcej wzrósł WIG Chemia, który wzrósł aż o 72 proc. W jego skład wchodzą takie spółki jak zakłady azotowe w Policach, Puławach i Tarnowie oraz Ciech i Synthos. Wysoko – ponad 30 proc. wzrósł też WIG Paliwa (na którego składają się notowania m.in. PGNiG, Lotos czy Orlen). Natomiast najniżej spadł WIG Budownictwo – aż 23 proc.

- Wynikać to może z faktu, że kontrakty na inwestycje związane z Euro 2012, jakie zawarły firmy budowlane nie są aż tak rentowne jak sądzono – mówi Łukasz Rosiński z Domu Maklerskiego AmerBrokers. – Ale to może się zmienić. Ponadto nie na wszystkich akcjach firm budowlanych można było stracić.

Rosiński jako przykład podaje spółkę, która buduje obiekty dla ekspandujących sieci handlowych.

ac

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.