W czerwcu olej napędowy po 6 zł

- Olej napędowy przynajmniej do wakacji nie powinien osiągnąć ceny 6 zł za litr. Wraz z nadchodzącą wiosną zacznie za to tanieć autogaz – przewiduje Ryszard Paulo, członek Polskiej Organizacji Gazu Płynnego i właściciel stacji benzynowej Eksa. Fot. Autor

PODKARPACIE. Paliwa podrożeją, LPG stanieje, ale jeszcze nie od razu.

Ostatnie miesiące napawały zgrozą kierowców szczególnie właścicieli aut z silnikiem diesla. Olej napędowy wyprzedził benzynę i niebezpiecznie zbliżył się do 6 złotych za litr, ale w ostatnich tygodniach nieco staniał i utrzymuje się na średnim poziomie 5,75 zł za litr. Co będzie dalej z cenami za olej napędowy i inne paliwa?

– Ta cena powinna utrzymać się jeszcze kilka miesięcy. Olej napędowy po 6 zł za litr może stać się rzeczywistością dopiero na wakacjach – mówi Ryszard Paulo, członek Polskiej organizacji Gazu Płynnego i właściciel stacji benzynowej Eksa. Będziemy zapewne obserwować niewielkie wahania ceny w górę i w dół, jednak radykalnej podwyżki nie spodziewałbym się przed czerwcem.

Benzyna powinna utrzymać swoją cenę i będzie najprawdopodobniej zachowywać się tak samo jak olej napędowy. Małe obniżki i podwyżki, ale cena będzie oscylować w okolicy 5,60 zł za litr Pb95. Zawsze możliwy jest scenariusz pesymistyczny, jednak wydaje się, że obecne ceny zaczynają zbliżać się do granicy wytrzymałości nerwowej kierowców i póki co także z powodów politycznych paliwa gwałtownie nie zdrożeją, bo rząd mający wpływ na koncerny (są to spółki skarbu państwa) nie będzie chciał przeciągać struny.

Jest dobra wiadomość dla właścicieli aut z instalacją LPG. Autogaz powinien zacząć tanieć wraz ze zbliżającą się wiosną. – W kwietniu i maju zaczniemy zauważać wyraźny spadek cen LPG – mówi Ryszard Paulo. – Myślę, że przy obecnych cenach oleju napędowego i benzyny może to być  bodziec dla kierowców do przejścia na autogaz.

Artur Getler

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments