W dowodzie ma wpisane: Jahwe Mesjasz

Takiego nazwiska nie pozwoli wpisać do dowodu osobistego Urząd Stanu Cywilnego. Generał Anders to sławne nazwisko historyczne i nie można go używać. Fot. Wit Hadło

MAŁOPOLSKA, PODKARPACIE. Przepisy zobowiązują i nie możemy sobie zmienić nazwiska na jakie chcemy, ale zdarzają się od tego odstępstwa.

Czy jest możliwa zmiana nazwiska na jakie się chce, nawet dziwne? Okazuje się, że nie, bo nie zezwalają na to przepisy. Są  jednak i takie przypadki, że urzędy wydają zgodę na bardzo nietypowe nazwiska. Tak jak w gminie Niepołomice (Małopolska), gdzie były burmistrz zezwolił na wpis do dowodu osobistego imion i nazwisk: Teokracjusz-Jahwe Teokról-Mesjasz.

– Kilka lat temu mężczyzna ze Staniątek złożył wniosek o zmianę imienia i nazwiska. Został on rozpatrzony pozytywnie, mimo że imiona i nazwiska jakie nam podał bardzo nas zaskoczyły – poinformowała nas Antonina Siwek, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Niepołomicach. – Jednak to nie ja podpisałam się pod tą decyzją, a były już burmistrz Niepołomic.

To są jakieś jaja!
– Czy dopuszczalne prawnie jest wpisanie takich nawiązujących do religii nazwisk? – pytamy Jerzego Wiktora, kierownika USC w Rzeszowie. – Słyszałem o przypadku z Małopolski. Zgodnie z ustawą o zmianie nazwisk, nie można było ich wpisać do dowodu osobistego. To jest głupota, to są jakieś jaja! Trudno uwierzyć, że to zrobiono w USC w Niepołomicach i zezwolono na takie zmiany.

Kierownik rzeszowskiego Urzędu Stanu Cywilnego odsyła nas do swojego kolegi z USC w Sanoku. – Tamtejszy kierownik zna historię tego pana z Małopolski. Wyjaśni panu, o co chodzi w tej sprawie – mówi Jerzy Wiktor.

Dzwonimy do Sanoka. Gdy pytamy Wojciecha Majkę, kierownika USC, o mężczyznę Mesjasza Jahwe, mówi nam, że zna dobrze tę sprawę.

Kierowano się względami religijnymi
– Sześć lat temu do naszego urzędu dotarła informacja z USC w Niepołomicach, że mężczyzna zamieszkały w Staniątkach w Małopolsce zmienił nazwisko – informuje Wojciech Majka, szef sanockiego USC . – Musieliśmy być o tym powiadomieni, bo w USC w Sanoku jest jego akt urodzenia. Może i jego imiona i nazwiska są dziwne, ale z tego co wiem, wniosek tego pana rozpatrzono bardzo dokładnie i kierowano się względami religijnymi. Mówiąc w skrócie – to tak jak zakonnik, który zmienia imię na inne niż miał, gdy był osobą świecką. Tym też kierował się poprzedni burmistrz Niepołomic wydając zgodę.

Teokracjusz-Jahwe (imiona) i Teokról-Mesjasz (nazwiska) to 55-letni pustelnik ze Staniątek pod Wieliczką. Jak sam mówi o osobie, jest wysłannikiem niebios, pomazańcem bożym. Na głowie ma kaptur, chodzi w habicie i to boso. Tylko  w zimie zakłada sandały. Nosi przy sobie miecz. Jeździ furgonetką oznaczoną czarnym krzyżem. I może dlatego USC w Niepołomicach wydało zgodę na takie jego nietypowe imiona i nazwiska, bo przy wydawaniu decyzji brano pod uwagę styl życia, jaki prowadzi mężczyzna. W uzasadnieniu stwierdzono, że to styl bardzo religijny.

Mariusz Andres

4
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
StanisławborjanErnestROMAN Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Stanisław
Gość
Stanisław

Spokojnie , to wybryki . I tak przyszłość należy do cyfr i to … pod skórą . Wówczas możesz się nazywać nawet – taczka z cegłami .

borjan
Gość
borjan

głupie tłumaczenie USC w Niepołomicach na temat wydania zgody na takie nietypowe imiona i nazwiska, i na to ,że przy wydawaniu decyzji brano pod uwagę styl życia, jaki prowadzi mężczyzna.Ciekawe jakby jakiś morderca przyszedł i zażyczył sobie by mu w dowodzie wpisano KUBA ROZPRUWACZ albo BRZYTWA PODERZNIJ GARDŁO ??? Też by wpisali ???

Ernest
Gość
Ernest

nie wiem czy ma to związek z artykułem ale przypomniał mi się dowcip: przychodzi pan do Urzędu i mówi że chce się inaczej nazywać. A jak się pan nazywa? – pyta urzędnik. Zenek Dópa – mówi petent. No fakt – przyznaje urzędnik – troszku brzydko. A jakby się pan chciał teraz nazywać? Jasiek Dópa – odpowiedział petent. …ha ha ha he he he oj trzymajcie mnie bo nie strzymam!!

ROMAN
Gość
ROMAN

no to jak jedno imię i nazwisko jest sławne a z kolei drugie jest dziwne – no to zawsze można wprowadzić staropolskie nazwy ; np. Piast Kołodziej / albo Popiel – no i wszystko zacznie się od nowa nie ? tylko czy myszy będą w odpowiedniej ilości.