W drodze na zaplecze elity

Polska reprezentacja jest faworytem turnieju, który od niedzieli rozgrywany jest w Krynicy-Zdroju. Fot. Marcin Jeżowski

HOKEJ. MISTRZOSTWA ŚWIATA DYWIZJI I – GRUPA B. Malownicze uzdrowisko przywitało hokeistów i kibiców deszczem. Humory polskim fanom jednak dopisują.

Od niedzieli oczy wszystkich polskich kibiców hokeja zwrócone są na Krynicę-Zdrój, gdzie odbywają się Mistrzostwa Świata Dywizji I – Grupy B z udziałem m.in. polskiej reprezentacji. Tygodniowa impreza to jednak nie tylko emocje sportowe. Organizatorzy zadbali, aby kibice nawet w dni wolne od spotkań (wtorek i piątek) także się nie nudzili.

Jeśli nasza reprezentacja wygra turniej w Krynicy, awansuje na bezpośrednie zaplecze najlepszych (I Dywizja – Grupa A) drużyn świata. Nastrój sportowego święta daje się odczuć zaraz po wjeździe do Krynicy. Im bliżej lodowiska, tym atmosferę mistrzostw czuć jeszcze bardziej. Mimo fatalnej pogody, jaka towarzyszyła imprezie w pierwszych dniach, na ulicach można było spotkań wielu fanów, wyposażonych w biało-czerwone akcesoria. Wśród nich byli także kibice z Podkarpacia. Najwięcej z Sanoka, bo w kadrze Polski znalazło się aż sześciu zawodników drużyny mistrza Polski, Ciarko PBS Bank. Nie zabrakło także kibiców z innych krajów.

Humory dopisują

Zmagania hokeistów w Krynicy potrwają 7 dni. Inauguracyjne spotkania rozegrano w niedzielę. W ten sam dzień, tuż przed mecze Litwa – Polska, nastąpiło uroczyste otwarcie turnieju. W tzw. dniu meczowym rywalizacja rozpoczyna się już o godz. 13. Drugie spotkanie rozgrywane jest o 16.30, a wieczorna pora (godz. 20) zarezerwowana jest dla biało-czerwonych, którzy zdaniem fachowców są faworytami krynickiego turnieju. Największym zainteresowanie cieszą się rzecz jasna spotkania naszej kadry, ale mimo to trybuny mogące pomieścić blisko 3 tys. widzów w komplecie jeszcze się nie zapełniły. Mecze bez udziału biało-czerwonych ogląda zazwyczaj garstka kibiców, wśród nich hokeiści i trenerzy pozostałych drużyn, obserwujący swoich rywali. Najlepsza atmosfera rzecz jasna panuje na meczach z udziałem Polaków, którzy na razie dbają o dobre humory fanów i w dwóch pierwszych meczach rozgromili swoich rywali 9-0 i 10-0.

Nie tylko emocje sportowe

Tygodniowy turniej w Krynicy jest również znakomitą okazją do spotkania ludzi z pierwszych stron gazet. Swój przyjazd do uzdrowiska zapowiedzieli m.in. amerykańska dziennikarka Rita Cosby, aktorzy, artyści, dziennikarze, fotoreporterzy, spotterzy i celebryci. Do perły uzdrowisk zjadą wielcy sportowcy: Mariusz Czerkawski, Marcin Urbaś, Przemysław Saleta, Arkadiusz Mąkina, Paweł Kołodziej i wielu innych. Obecni będą także znakomici piloci i mistrzowie podniebnych akrobacji z Arturem Kielakiem na czele, promotorzy Euro 2012, Tour de Pologne, mistrzostw świata w siatkówce 2014. W dniach wolnych od meczów, na krynickim deptaku organizatorzy zaplanowali wiele imprez towarzyszących: koncertów, konkursów i atrakcji z mistrzostwami świata w grillowaniu na czele. Najlepsi DJ-e w Polsce zagrają na “Wielkiej Mistrzowskiej Imprezie” pod gołym niebem w samym centrum Krynicy. Imprezy te będzie prowadził Mistrz Ceremonii – najlepszy w Polsce konferansjer Franciszek “FRANCZESKO” Bartula. Maskotką tegorocznych MŚ w Krynicy jest z kolei orzeł NIKI. Imię orła nawiązuje oczywiście do słynnego malarza Nikifora Krynickiego (1895 – 1968), jednego z najwybitniejszych przedstawicieli prymitywizmu w historii sztuki.

Powrót do korzeni

Malownicze uzdrowisko gości hokejowe MŚ już po raz drugi. Pierwszy turniej odbył się tutaj 81 lat temu. To właśnie Krynica przez długie lata była stolicą polskiego hokeja, a swoje lata świetności przeżywała przed wojną. W 1931 roku na miejscowym lodowisku, na owe czasy imponującym (m.in. posiadało krytą trybunę, sztuczne oświetlenie i zegar odmierzający czas gry) zaprezentowały się potęgi – reprezentacje Czechosłowacji, Kanady i USA. Dwie ostatnie drużyny spotkały się w wielkim finale, które zakończył się zwycięstwem graczy spod znaku Klonowego Liścia. Biało-czerwoni zdobyli tytuł wicemistrzów Europy, a w MŚ zajęli 4. miejsce. Ostatnim międzynarodowym sprawdzianem Krynicy były odbywające się tutaj w 2010 roku MŚ U-18, w których nasza reprezentacja zajęła 3. miejsce. Kibice, którzy w tym tygodniu zjawią się Krynicy, będą mogli zobaczyć w holu głównym Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji specjalnie przygotowaną na tę okazję wystawę zatytułowaną: “Mistrzostwa Świata w Hokeju na Lodzie Krynica 1931”.

Marcin Jeżowski, Katarzyna Szczyrek

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.