W euro będziemy zarabiać cztery razy mniej od Niemców

PODKARPACIE. Polaków nie interesuje w jakiej walucie dostają pensje, ale wartość tych zarobków.

Polska zobowiązała się do przyjęcia wspólnej waluty tak szybko, jak tylko będzie to możliwe. Tymczasem temat zamiany złotego na euro wciąż budzi spore kontrowersje wśród opinii publicznej. Czy rzeczywiście jest się czego bać?

Jesteśmy ostatnio bombardowani informacjami o wprowadzeniu waluty euro w Polsce. Co po wprowadzeniu waluty stanie się z naszymi pensjami? Zasięgnęliśmy opinii ekspertów. – Polaków nie interesuje w jakiej walucie dostają pensje, ale wartość tych zarobków – mówi Krzysztof Kaszuba, ekonomista, rektor Wyższej Szkoły Zarządzania w Rzeszowie. – Kluczową sprawą będzie kurs wymiany- zaznacza Krzysztof Kaszuba. – W uproszczeniu, im euro będzie tańsze względem złotówki, tym korzystniej zostaną przeliczone nasze pensje – wyjaśnia.

Jak kształtowały się wynagrodzenia po wprowadzeniu euro w innych państwach? Hipotezą, którą postawił Europejski Bank Centralny był wzrost dynamiki wynagrodzeń po przystąpieniu do unii walutowej. Życie jednak przyniosło co innego.

Przed wprowadzeniem waluty euro w europejskich państwach pensje rosły co roku o 3,5 procenta. – Od 2001 roku kiedy wspólną wlautę wprowadzono do obiegu, dynamika osiągnęła poziom 1,6 procent – mówi Łukasz Pokrywka, specjalista ds. wynagrodzeń z Sedlak & Sedlak. – W kolejnych latach wzrost płac zaczął maleć, by w 2006 roku osiągnąć poziom zaledwie 0,9 procent. Nie zaobserwowano trwałego wzrostu dynamiki płac w okresie po wprowadzeniu euro – podsumowuje specjalista z Sedlak & Sedlak.

- Samo wprowadzenie euro nie wpłynie na znaczny wzrost płac – dodaje Krzysztof Kaszuba. – Przykładem tego jest Słowacja, gdzie po wprowadzenie nowej waluty zarobki wcale nie wzrosły.

Przeprowadziliśmy symulację. Na początek wzięliśmy przeciętne wynagrodzenie w Niemczech i na Podkarpaciu oraz średnie pensje w 3 wybranych zawodach. Potem przeliczyliśmy, ile te pensje wyniosą w 2023 roku. Założyliśmy, że w Niemczech utrzymany zostanie obecny wzrost pensji, tj. około 1,5 procent rocznie i przez 10 lat pensje będą co roku rosły o ten właśnie odsetek. Natomiast w przypadku Podkarpacia założyliśmy optymistycznie, że pensje będą rosły dwa razy szybciej niż w Niemczech i znacznie szybciej niż obecnie. Założyliśmy, że co roku zarobimy o 3 procent więcej i policzyliśmy jaką wypłatę dostaniemy w 2023.

Wniosek? Nawet po przyjęciu euro nie dogonimy z zarobkami Niemców i w 2023 r. będziemy zarabiać cztery razy mniej niż oni.  W praktyce może być jeszcze gorzej, bo w państwach, które wprowadziły euro, pensje rosły wolniej. Trudno się spodziewać, żeby z niewyjaśnionych przyczyn w Polsce miało być lepiej niż w Słowacji, Hiszpanii, czy Niemczech.

Artur Getler

do “W euro będziemy zarabiać cztery razy mniej od Niemców”

 1. unn

  czyi co ja zarabiając 2400 zarobie 571Euro czynsz place 330zl czyli 82euro na 8 letni samochod place 800zl ratyna okolo 5lat czyli 200 euro mieszkaniowy na 25 lat 900zl czyli 225 euro nastepnie kredyty 0% około 600zł czyli kolo 150 euro :):) tak wiec po przeliczeniu jestem na minusie 86 euro :)+ kobieta zarobi 1600zł wynosi nie całe 300 euro:) euro około na przezycie ile:> zatankować samochód? cukrzyca itp? super dawajcie euro super bedzie!! praca 7 dni w tygodniu 2 dni wolne ale po co te wolne? zeby plakac ze jest bieda?
  także lajtowo:):) da się wyżyć aby tak było albo pod most… albo się wieszać super przyszłość :) bedzie gitara nie bojcie się polacy bedzie fajnie bida bida bida bida bida:):):) ale tak powinno być:)

  • unn

   a my zarobimy 2 tysiące złotych i każdy myśli, że boga za nogi złapał niemiec kupi auto za 20tyś euro ale zarobi 2tyś euro i wyda na auto 20tyś euro:) RUMUNIA! a nawet gorzej!!

 2. Monika

  Naucz sie najpierw po polsku pisać …!

 3. sosna

  Ja tam nie chce euro. Po co wgl ta unia nam potrzebna. Przez nia tylko bezrobocie przez unijbe pieniadze na rozwiniecie dzialalnosci co ch…. Sie nie znaja na robocue ch…. Z melker niech PUTIN ZROBI POZADEK

 4. Patryk

  Witajcie, Mieszkając w Niemczech pamiętam jak wchodziło do Nas Euro w dokładnym przeliczeniu 1:2. obcieli nam zarobek o połowę. Jak płaciłem za kawę 1 markę to następnego dnia musiałem za nią zapłacić prawie 1 eur0. Oszczędności w banku straciły na wartości. Znacznie zyskali ludzie, którzy mieli ulokowane w tym czasie środki w nieruchomościach (najlepiej grunty bo nie trzeba ich utrzymywać), .. ich wartość została podwyższona. Na Euro stracą Ci którzy są zwolennikami gotówki w skarpecie min 30%.

 5. Alano

  Witam . Poruszony temat to , żaden temat gdyż to zwykła oczywistość i faktyczna prawda . Mało tego w tej chwili nie wszystkie ceny, ale znaczna większość to ceny w euro, ale płacimy cztery razy więcej – tylko w złotówkach , żadna nowość . Albo inaczej gdyby brać temat od dołu to złotówka nic nie jest warta , i jeszcze spada . Ja chcę poruszyć z kolei inny społeczny problem . Wartość pracownika fizycznego . Jakikolwiek ranking by nie analizować , np. ten ana górze to nie da się zauważyć , że zawody fizyczne często są w środku listy , czasem gdzieś pod koniec . Ja jestem pracownikiem właśnie fizycznym , ze stażem 20-lat , temat l logistyka , dystrybucja . Czasem pytam znajomych , klientów , po prostu ludzi , to średnia tych wypowiedzi nie daje żadnych złudzeń . Pracownik fizyczny , a więc sól gospodarki – nie ujmując oczywiście wartości i funkcji stanowiskom umysłowym to najsłabsze ogniwo – najsłabiej opłacane . Ludzie są wykorzystywani , obrażani … urzędowo , prawnie . Żadna nowina że przyjedzie po paru latach człowiek z Irlandii i zaraz wyjeżdża , żadna nowina . Czytajcie na górze – sekretarka zarabia 1500 zł . Tak jest . Tylko że w profesji pracownika fizycznego w nowoczesnych firmach nie ma zawodów . Tak było za Gierka . Teraz jest człowiek do wszystkiego – często ze znajomością języków . A więc 4- 6 zawodów w jednej puli – i też 1500 zł . Na dłuższą metę zapaść , zapaść … albo wyjazd . Nie cieszył bym na miejscu ludzi dobrze zarabiających , i właśnie z niewielkim bagażem obowiązków . Pamiętajcie że gospodarka to jeden zsynchronizowany organizm . Jak siądzie jedno ogniwo – to najważniejsze , pęknie cały mur .

 6. nella

  wymiana na euro 1:1 to jedyny możliwy przelicznik który może wykorzystać Vincent. A jak nie to się go zmieni !

  • MK

   Podobnie zrobili Grecy (Kurs Drahmy jak najwyżej w stosunku do Euro). Dzięki temu zarżnęli swoją gospodarkę (wysokie koszty pracy = droższe towary).

 7. 40i4

  a w złotówkach zarabiamy więcej?

 8. tomek

  u nas socjalka i wypłaty to kpina. 77zl rodzinnego na dziecko do 5 lat!!

 9. ROMAN

  no ; olo masz rację- a teraz przykłady[ dane z Brukseli]
  -kosiarka do trawy – honda typ. cpt 51 h4- 349 Eu,
  -karcher typ.k7.700 md – 589 Eu,
  -terma gazowa [ 11 litr] -209 Eu
  -kabina prysznicowa – 425 Eu
  -kurczak – / kg – 5,99 Eu / panga- /kg – 6,00 Eu /- banany -/kg – 1,59 Eu / filety z pangi – /kg 9,90 Eu/ ser leerdammer -/kg 11,90 Eu / planta -/kg 3,99 Eu / butelka scotch whisky [ 40-70 cl-] 1 litr 16,93 Eu / telewizor LG- plasma[152 cm] -999 Eu / telewizor Philips/led[ 117cm]-599 Eu- / pralka Indesid [ IWD-61430] -349 Eu/ lodówka Indesid [ BIAA33FX HY] -499 Eu / mieszkanie w bloku[62 apartamenty]-185.000 Eu/ inne 80 m2 = 169.000 Eu/
  -schab bez kości -15,29 Eu/ słoik z ogórkami[ 400g]-1,18 Eu/ pomarańcze-[ 2kg] = 5,99 Eu/ butelka champagne [ 2 szt]= 34,64 Eu/ chlebek[ 600 g] =2,39 Eu / dezodorant [ 2 szt x 300 ml]= 4,64 Eu / butelka scotch whisky [J-B - 70 cl] = 11,85 / nutella [ 3 x 825 g]=15,75 Eu/ laptop acer -aspire [led 15,6 " / 39,6 cm] E1-571G-53238G50Mnk Az= 599 Eu/ nikon -[1J 3 Black+ objektyw 10-100 mm] = 949 Eu/ komórka; Sony[ Xperia Go]=229 Eu/ APPLE- iPad 3-16Gb 3G wifi = 589 Eu/ 4-bateryjki[ Sencys-Alkaline AA]=5,29 Eu.
  czy to nas czeka ?

 10. olo

  Już się Niemcy z nas śmieją, że za takie grosze pracujemy a po wejściu euro to dopiero gnój wychodzi w porównaniu do niech jesteśmy żebrakami! Oni więcej wypłacają w zasiłkach niż u nas się średnio zarabia!

 11. piotrek

  NA EURO ZAROBILI TYLKO NIEMCY BO MAJĄ EKSPOTR RESZTA DOSTAJE W DUPE

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.