W euro będziemy zarabiać cztery razy mniej od Niemców

PODKARPACIE. Polaków nie interesuje w jakiej walucie dostają pensje, ale wartość tych zarobków.

Polska zobowiązała się do przyjęcia wspólnej waluty tak szybko, jak tylko będzie to możliwe. Tymczasem temat zamiany złotego na euro wciąż budzi spore kontrowersje wśród opinii publicznej. Czy rzeczywiście jest się czego bać?

Jesteśmy ostatnio bombardowani informacjami o wprowadzeniu waluty euro w Polsce. Co po wprowadzeniu waluty stanie się z naszymi pensjami? Zasięgnęliśmy opinii ekspertów. – Polaków nie interesuje w jakiej walucie dostają pensje, ale wartość tych zarobków – mówi Krzysztof Kaszuba, ekonomista, rektor Wyższej Szkoły Zarządzania w Rzeszowie. – Kluczową sprawą będzie kurs wymiany- zaznacza Krzysztof Kaszuba. – W uproszczeniu, im euro będzie tańsze względem złotówki, tym korzystniej zostaną przeliczone nasze pensje – wyjaśnia.

Jak kształtowały się wynagrodzenia po wprowadzeniu euro w innych państwach? Hipotezą, którą postawił Europejski Bank Centralny był wzrost dynamiki wynagrodzeń po przystąpieniu do unii walutowej. Życie jednak przyniosło co innego.

Przed wprowadzeniem waluty euro w europejskich państwach pensje rosły co roku o 3,5 procenta. – Od 2001 roku kiedy wspólną wlautę wprowadzono do obiegu, dynamika osiągnęła poziom 1,6 procent – mówi Łukasz Pokrywka, specjalista ds. wynagrodzeń z Sedlak & Sedlak. – W kolejnych latach wzrost płac zaczął maleć, by w 2006 roku osiągnąć poziom zaledwie 0,9 procent. Nie zaobserwowano trwałego wzrostu dynamiki płac w okresie po wprowadzeniu euro – podsumowuje specjalista z Sedlak & Sedlak.

– Samo wprowadzenie euro nie wpłynie na znaczny wzrost płac – dodaje Krzysztof Kaszuba. – Przykładem tego jest Słowacja, gdzie po wprowadzenie nowej waluty zarobki wcale nie wzrosły.

Przeprowadziliśmy symulację. Na początek wzięliśmy przeciętne wynagrodzenie w Niemczech i na Podkarpaciu oraz średnie pensje w 3 wybranych zawodach. Potem przeliczyliśmy, ile te pensje wyniosą w 2023 roku. Założyliśmy, że w Niemczech utrzymany zostanie obecny wzrost pensji, tj. około 1,5 procent rocznie i przez 10 lat pensje będą co roku rosły o ten właśnie odsetek. Natomiast w przypadku Podkarpacia założyliśmy optymistycznie, że pensje będą rosły dwa razy szybciej niż w Niemczech i znacznie szybciej niż obecnie. Założyliśmy, że co roku zarobimy o 3 procent więcej i policzyliśmy jaką wypłatę dostaniemy w 2023.

Wniosek? Nawet po przyjęciu euro nie dogonimy z zarobkami Niemców i w 2023 r. będziemy zarabiać cztery razy mniej niż oni.  W praktyce może być jeszcze gorzej, bo w państwach, które wprowadziły euro, pensje rosły wolniej. Trudno się spodziewać, żeby z niewyjaśnionych przyczyn w Polsce miało być lepiej niż w Słowacji, Hiszpanii, czy Niemczech.

Artur Getler

14
Dodaj komentarz

avatar
12 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
13 Comment authors
unnMonikasosnaPatrykMK Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
unn
Gość
unn

czyi co ja zarabiając 2400 zarobie 571Euro czynsz place 330zl czyli 82euro na 8 letni samochod place 800zl ratyna okolo 5lat czyli 200 euro mieszkaniowy na 25 lat 900zl czyli 225 euro nastepnie kredyty 0% około 600zł czyli kolo 150 euro :):) tak wiec po przeliczeniu jestem na minusie 86 euro :)+ kobieta zarobi 1600zł wynosi nie całe 300 euro:) euro około na przezycie ile:> zatankować samochód? cukrzyca itp? super dawajcie euro super bedzie!! praca 7 dni w tygodniu 2 dni wolne ale po co te wolne? zeby plakac ze jest bieda? także lajtowo:):) da się wyżyć aby tak było… Czytaj więcej »

unn
Gość
unn

a my zarobimy 2 tysiące złotych i każdy myśli, że boga za nogi złapał niemiec kupi auto za 20tyś euro ale zarobi 2tyś euro i wyda na auto 20tyś euro:) RUMUNIA! a nawet gorzej!!

Monika
Gość
Monika

Naucz sie najpierw po polsku pisać …!

sosna
Gość
sosna

Ja tam nie chce euro. Po co wgl ta unia nam potrzebna. Przez nia tylko bezrobocie przez unijbe pieniadze na rozwiniecie dzialalnosci co ch…. Sie nie znaja na robocue ch…. Z melker niech PUTIN ZROBI POZADEK

Patryk
Gość
Patryk

Witajcie, Mieszkając w Niemczech pamiętam jak wchodziło do Nas Euro w dokładnym przeliczeniu 1:2. obcieli nam zarobek o połowę. Jak płaciłem za kawę 1 markę to następnego dnia musiałem za nią zapłacić prawie 1 eur0. Oszczędności w banku straciły na wartości. Znacznie zyskali ludzie, którzy mieli ulokowane w tym czasie środki w nieruchomościach (najlepiej grunty bo nie trzeba ich utrzymywać), .. ich wartość została podwyższona. Na Euro stracą Ci którzy są zwolennikami gotówki w skarpecie min 30%.

Alano
Gość
Alano

Witam . Poruszony temat to , żaden temat gdyż to zwykła oczywistość i faktyczna prawda . Mało tego w tej chwili nie wszystkie ceny, ale znaczna większość to ceny w euro, ale płacimy cztery razy więcej – tylko w złotówkach , żadna nowość . Albo inaczej gdyby brać temat od dołu to złotówka nic nie jest warta , i jeszcze spada . Ja chcę poruszyć z kolei inny społeczny problem . Wartość pracownika fizycznego . Jakikolwiek ranking by nie analizować , np. ten ana górze to nie da się zauważyć , że zawody fizyczne często są w środku listy ,… Czytaj więcej »

nella
Gość
nella

wymiana na euro 1:1 to jedyny możliwy przelicznik który może wykorzystać Vincent. A jak nie to się go zmieni !

MK
Gość
MK

Podobnie zrobili Grecy (Kurs Drahmy jak najwyżej w stosunku do Euro). Dzięki temu zarżnęli swoją gospodarkę (wysokie koszty pracy = droższe towary).

40i4
Gość
40i4

a w złotówkach zarabiamy więcej?

tomek
Gość
tomek

u nas socjalka i wypłaty to kpina. 77zl rodzinnego na dziecko do 5 lat!!

ROMAN
Gość
ROMAN

no ; olo masz rację- a teraz przykłady[ dane z Brukseli] -kosiarka do trawy – honda typ. cpt 51 h4- 349 Eu, -karcher typ.k7.700 md – 589 Eu, -terma gazowa [ 11 litr] -209 Eu -kabina prysznicowa – 425 Eu -kurczak – / kg – 5,99 Eu / panga- /kg – 6,00 Eu /- banany -/kg – 1,59 Eu / filety z pangi – /kg 9,90 Eu/ ser leerdammer -/kg 11,90 Eu / planta -/kg 3,99 Eu / butelka scotch whisky [ 40-70 cl-] 1 litr 16,93 Eu / telewizor LG- plasma[152 cm] -999 Eu / telewizor Philips/led[ 117cm]-599 Eu-… Czytaj więcej »

olo
Gość
olo

Już się Niemcy z nas śmieją, że za takie grosze pracujemy a po wejściu euro to dopiero gnój wychodzi w porównaniu do niech jesteśmy żebrakami! Oni więcej wypłacają w zasiłkach niż u nas się średnio zarabia!

dzid
Gość
dzid

euro won

piotrek
Gość
piotrek

NA EURO ZAROBILI TYLKO NIEMCY BO MAJĄ EKSPOTR RESZTA DOSTAJE W DUPE