W Hucie będą mieć w końcu cmentarz

HUTA KOMOROWSKA. Szukanie miejsca na nekropolię trwało od 1994 roku.

Po 16 latach podchodów i różnego rodzaju zabiegów udało się znaleźć miejsce na cmentarz w Hucie Komorowskiej (gm. Majdan Królewski). To ponad dwuhektarowa działka, położona w pobliżu parku należącego kiedyś do rodziny Kozłowieckich. Jej obecny właściciel przystał na propozycję gminy i zgodził się na wymianę gruntów.

Za nieruchomość w Hucie Komorowskiej otrzymał on atrakcyjną działkę o pow. ok. 1,8 ha na osiedlu Podlasek w Majdanie Królewskim. I kiedy wydawało się, że wszystko będzie OK, okazało się, że przyszła nekropolia graniczy ze strefą ochronną… ujęcia wody.

Na wiosnę pojawią się pierwsze groby

Monity w Regionalnym Zarządzie Gospodarki Wodnej w Krakowie zrobiły jednak swoje przesunięto granicę strefy. Ponadto, zamówione badania geologiczne potwierdziły, że lokalizacja cmentarza w tym miejscu nie będzie miała żadnego negatywnego wpływu na jakość wody w kranach. W Hucie odetchnęli z ulgą. Kamień spadł też z serca wójta Jerzego Wilka, dla którego jest to jeden z największych sukcesów w kończącym się właśnie roku.

– Niektórzy twierdzą, że zaangażowałem się tu aż za bardzo, ale warto było, bo to trwa już 16 lat – mówi wójt gminy Majdan Król. – Działka położona jest w spokojnej nieopodal kościoła. Jeśli chodzi o potrzeby parafian w Hucie Komorowskiej, obszar ten w zupełności jest wystarczający. Myślę, że już za kilku miesięcy będzie można tam grzebać zmarłych.

Na terenie gminy Majdan Królewski jest już cmentarz komunalny. Znajduje się on na tzw. górce w Komorowie. Najstarsza nekropolia, na której można znaleźć pomniki nawet z XVIII wieku, położona jest w Majdanie, a jej właścicielem jest parafia p.w. Św. Bartłomieja.

Paweł Galek

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments