W IX LO można zdawać maturę międzynarodową!

W IX LO maturzyści będą mogli zdawać egzamin dojrzałości w języku angielskim. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. Pozytywna opinii komisji akredytacyjnej IBO z Genewy dla rzeszowskiego liceum.

IX Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi w Rzeszowie jako pierwsza szkoła na Podkarpaciu została wpisanie na światową listę szkół oferujących międzynarodową maturę – IB DP. W Polsce jest ona traktowana na zasadach świadectwa dojrzałości. Na świecie wiele renomowanych uczelni przyjmuje maturzystów IB, pomijając tradycyjny proces.

Na świecie program IB prowadzony jest przez ponad 2050 szkół w 125 krajach. W Polsce program przygotowujący do takiego egzaminu realizuje około 40 szkół publicznych oraz 17 placówek niepublicznych. IX LO jest pierwszą w województwie. To efekt kilkuletnich starań szkoły.

Międzynarodowa sesja maturalna trwa trzy tygodnie. W tym czasie uczniowie będą zdawać kilkanaście egzaminów z sześciu przedmiotów. Obowiązkowy jest język ojczysty, język obcy i matematyka. Oprócz tego muszą zdawać egzamin z nauk społecznych, przyrodniczych oraz z przedmiotu wybranego przez ucznia spośród wszystkich oferowanych w szkole. Wszystkie egzaminy (oprócz języka ojczystego i języków obcych) przeprowadzane są w języku angielskim.

Aby do nich przystąpić, trzeba wziąć udział w dwuletnim programie prowadzonym przez szkołę z certyfikatem IBO. Jest on realizowany przez dwa lata. Rozpoczyna się po drugiej klasie. Uczniowie uczęszczają tylko na zajęcia z wybranych przez siebie przedmiotów na poziomie podstawowym lub rozszerzonym. Nauka odbywa się w języku angielskim (z wyjątkiem języka polskiego i języków obcych).

W Polsce matura IB traktowana jest na zasadach świadectwa dojrzałości. Większość uczelni ma korzystny przelicznik ocen IB na „tradycyjne” polskie procenty, co ułatwia uczniom aplikację na studia w kraju. Niektóre uczelnie przyjmują absolwentów, pomijając tradycyjny proces rekrutacji albo na szczególnych zasadach. Z kolei za granicą dyplom IB jest honorowany i uznawany za prestiżowy na wielu uniwersytetach całego świata.

wk

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o