W Kamieniu zamontują nowy bat na kierowców?

Tacy policjanci czający się z radarem powoli odchodzą do lamusa. Państwo chce mieć ogromną kasę z mandatów, więc inwestuje duże pieniądze w supernowoczesne urządzenia, jak choćby system odcinkowego pomiaru prędkości. Fot. Wit Hadło

PODKARPACIE. Zamiast nowych dróg i autostrad, państwo funduje kolejne urządzenia do represji kierowców.

Od przyszłego roku fiskus ma w planach ściągnięcie z kierowców aż 1,5 mld zł, a wszystko w ramach tzw. walki z przekraczaniem prędkości. Tak więc w całej Polsce stanie 300 nowych fotoradarów oraz, co będzie w Polsce nowością, 29 systemów odcinkowego pomiaru prędkości.

Jak nieoficjalnie dowiedziała się “Rzeczpospolita”, jeden z takich systemów ma być zamontowany w podkarpackiej miejscowości Kamień na odcinku 5,5 km. – Na razie tego oficjalnie nie mogę potwierdzić, bo nie ma jeszcze dokładnych planów, gdzie bramki będą umieszczone. Co więcej, nie wiemy, ile takich urządzeń umieścimy na Podkarpaciu. W całej Polsce będzie ich 29, a zostaną zainstalowane tam, gdzie jest szczególnie niebezpiecznie – tłumaczy Jan Mróz, rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego.

Czym się różni ten system od zwykłego fotoradaru? Ten ostatni robi zdjęcie i dokonuje pomiaru prędkości, gdy przejeżdżamy obok niego. Z kolei system odcinkowego pomiaru prędkości polega na tym, że przejeżdżamy w punkcie A przez bramkę, na której umieszczona jest kamera rejestrująca nasz pojazd. Kolejny punkt B z bramką znajduje się przykładowo w odległości 5,5 km od punktu A. Tam kolejny raz nagrywa nasz przejazd kamera i na podstawie czasu, w jakim pokonaliśmy ten dystans obliczana jest średnia prędkość samochodu.

Jeżeli np. na odcinku, gdzie umieszczone są bramki stoi znak ograniczający prędkość do 50 km/h, a średnia prędkość auta wyniesie przykładowo 60 km/h, to do domu właściciela samochodu przyjdzie mandat o nominale nawet 500 zł.

ga

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
kierowca chlodniasior Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
kierowca chlodni
Gość
kierowca chlodni

W Kamieniu powinno stac conajmniej 3-4 radary !

asior
Gość
asior

to najpierw proszę o podanie liczby wypadków w tym Kamieniu, pewnie okaże się że nie ma wcale i to szczególnie niebezpieczne miejsce to fikcja ,raczej chodzi o to że wioska jest bardzo długa i można naczesać tam sporo kasiory, a redaktor nie umie liczyć: przekroczenie prędkości o 10 km/h nie skutkuje mandatem 500zł