W Krośnie powstanie dyspozytornia medyczna

W Starostwie Powiatowym w Krośnie odbyło się spotkanie poświęcone uruchomieniu dyspozytorni. W spotkaniu uczestniczyli m.in: starosta krośnieński Jan Juszczak, wicestarosta Andrzej Guzik, dyrektor SPPR w Krośnie Andrzej Jurczak, przedstawiciele władz samorządowych oraz dyrektorzy jednostek pogotowia ratunkowego z powiatów jasielskiego, dębickiego i ropczycko – sędziszowskiego. Fot. Archiwum

KROSNO. Służby wojewody rozpoczęły wdrażanie systemu polegającego na utworzeniu dyspozytorni medycznych: w Rzeszowie, Krośnie, Przemyślu, Sanoku i Mielcu.

Jak się dowiedzieliśmy, nowa dyspozytornia medyczna będzie się mieścić w Samodzielnym Publicznym Pogotowiu Ratunkowym przy ulicy Grodzkiej. Swoim zasięgiem obejmie w sumie cztery powiaty: krośnieński, jasielski, dębicki i ropczycko-sędziszowski. – Dyspozytornia ma zapewnić pomoc medyczną dla około pół miliona mieszkańców, tak więc niewątpliwie spore wyzwanie przed nami, jednak wydaje mi się, że nowy system wypali – powiedział Super Nowościom Andrzej Jurczak (55 l.), dyrektor SPPR w Krośnie.

Wojewoda wyraziła zgodę na utworzenie maksymalnej liczby dyspozytorni na terenie Podkarpacia. System budowany jest w uzgodnieniu z samorządami i dyrektorami jednostek pogotowia ratunkowego. – Pani wojewoda wydaje konkretne polecenia, a my po prostu je wykonujemy – przyznaje dyr. Andrzej Jurczak. – Ta sprawa jest w planach działań ratowniczych województwa, została także zaakceptowana przez ministra zdrowia. Aktualnie jesteśmy na etapie  rozmów z samorządami oraz dyrektorami szpitali – wyjaśnia. I dodaje przy tym, że pięć dyspozytorni stwarza pewne bezpieczeństwo. – Jedna dyspozytornia może zastąpić drugą w sytuacji awaryjnej – zauważa dyr. Jurczak.

Utworzenie dyspozytorni medycznych to duże wyzwanie techniczno – organizacyjne dla samorządów i jednostek pogotowia. Musi być odpowiednia sieć teleinformatyczna dla numeru alarmowego 112 oraz system łączności komórkowej. – Aby dyspozytornia ruszyła, musi być zapewniony system wspomagania dowodzenia (SWD). Już dwa lata czekamy na ów system potrzebny do komunikacji między dyspozytorami a zespołami wyjazdowymi, które muszą być wyposażone w odpowiedni sprzęt np. GPS – dodaje. – Bardzo ważne jest zapewnienie dobrej łączności między powiatami. Liczymy, że na początku przyszłego roku cały system będzie w całości wdrożony – wyraża nadzieję dyr. Jurczak.

Jakie korzyści wynikają z nowego systemu? W grę wchodzi lepsza koordynacja pracy, większa dostępność karetek i skrócenie czasu dojazdu.

Centrum Powiadamiania Ratunkowego będzie mieć siedzibę w Rzeszowie. Celem tej komórki będzie odbieranie zgłoszeń z całego województwa przez operatora numerów alarmowych i przekazywanie ich do właściwej dyspozytorni. Pozwoli to precyzyjnie wskazać miejsce zdarzenia i skierować tam odpowiednie służby ratownicze.
Docelowo w dyspozytorni powstaną 3 stanowiska do obsługi 18 – 20 karetek.

22 kwietnia odbędzie się kolejne spotkanie poświęcone sprawie dot. utworzenia dyspozytorni medycznej w Krośnie.

Wioletta Zuzak

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o