W kwietniu zakończy się remont Podziemnej Trasy Turystycznej?

Koszt przebudowy rzeszowskich piwnic to około 22 mln zł. Fot. Materiały UM Rzeszowa

Jeszcze dwa miesiące potrwa modernizacja Podziemnej Trasy Turystycznej w Rzeszowie. Dzięki inwestycji obiekt zyska interaktywne oblicze, a eksponaty i urządzenia będą oddziaływać na zmysły: wzrok, zapach oraz słuch. Oprócz remontu samych piwnic, przy wejściu powstanie „skwer kultury” – miejsce wydarzeń kulturalnych. Koszt zadania? 22 mln zł.

Jeszcze w listopadzie 2019 r. ówczesne władze Rzeszowa podpisały umowę z firmą Asseco Data Systems na przebudowę Podziemnej Trasy Turystycznej. Inwestycja ruszyła wraz z początkiem stycznia 2020 r. i wówczas obiekt całkowicie wyłączono z funkcjonowania. Modernizacja piwnic to efekt niewielkiego zainteresowania obiektem przez turystów, głównie dlatego, że nie został on wcześniej wyposażony w rozwiązania multimedialne. Jak słyszymy, już niedługo rzeszowskie piwnice, liczące 40 komnat i 25 piwnic, zmienią oblicze.
– Przebudowa Podziemnej Trasy Turystycznej zakończy się na przełomie kwietnia i maja, i to wówczas zapadną decyzje, kiedy obiekt zostanie oddany do użytku – informuje Artur Gernand z biura prasowego UM Rzeszowa. Wiele będzie zależeć od sytuacji epidemiologicznej w kraju oraz aktualnych obostrzeń. Koszt inwestycji to około 22 mln zł.
Przebudowana trasa ma przykuwać uwagę nie tylko starszego turysty, ale również młodzieży i dzieci. W piwnicach zwiedzimy 7 stref ekspozycyjnych o różnych tematykach. Eksponaty i urządzenia będą oddziaływać na zmysły: wzrok, zapach oraz słuch. Zwiedzający staną się bohaterami interaktywnej opowieści o historii miasta. Pojawią się rozwiązania świetlne, dźwiękowe, powietrzne, teatralne oraz wizualne. Trasa będzie zabierać w „podróż w czasie”. Przykładowo, oglądając historię wielkiego pożaru miasta z 1681 r., słychać będzie trzask palonego drewna, a specjalne urządzenia rozpylą sztuczny dym. Chętni wezmą udział w interaktywnej grze oraz „odkrywaniu” skarbów Rzeszowa.

Kamil Lech

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Kotowicz
Kotowicz
1 miesiąc temu

Kolejny rzeszowski przekręt, tym razem na 22 mln zł. Ta śmieszna ścieżka podziemna to żadna atrakcja, ale najważniejsze, że 22 mln legalnie trafiło do konkretnej kieszeni, a następnie do kieszeni tych, którzy ten przekręt podpisali. Pozdrawiam wtajemniczonych.