W łazienkach nie ma mydła!

PODKARPACIE. Sanepid zaleca by chroniąc się przed wirusem grypy: „myć ręce mydłem i ciepłą wodą przez 20 sekund”

– Mydło, papier czy ręcznik w szkolnej toalecie? Chyba tej dla nauczycieli… W naszych można jedynie pomarzyć o tych luksusach i… na wszelki wypadek nosić chusteczki higieniczne – pisze na forum internetowym „music”.

– To prawda, gdy córka zapomni wziąć chusteczek ręce musi wycierać w spódniczkę – mówi mama 10-letniej uczennicy, jednej z rzeszowskich szkół. – To wszystko nic. W przychodniach, gdzie aż gęsto od bakterii, wirusów nie ma nie tylko papieru czy mydła, ale w łazienkach nie ma wody, bo pourywane są krany – mówi Witek z Rzeszowa wychodzący z przychodni na Hetmańskiej w Rzeszowie.

Szkoły czy przychodnie to newralgiczne miejsca. Uczniowie utrzymują pomiędzy sobą bliskie kontakty i choroby szerzące się drogą kropelkowa mogą przenosić się szczególnie łatwo. W poradniach spotykają się ludzie chorzy na różne schorzeniaTam szczególnie trzeba myć ręce i dezynfekować sprzęty.

Mydło jest podczas kontroli?

Opinii o brakach środków czystości zaprzecza rzeszowski sanepid. – Nie mamy takich skarg, a w czasie kontroli nigdy nie spotkaliśmy się z brakami środków higieny – mówi Maria Banaszkiewicz, Powiatowy Inspektor Sanitarny w Rzeszowie.

– W łazienkach jest ciepła woda, mydło i pełna opieka sanitarna w osobie higienistki, która prowadzi pogadanki z uczniami na temat higieny. Na wywiadówce uwagę na sprawę higieny uczniów chcemy zwrócić również rodzicom – zapewnia Tadeusz Jadam ze Szkoły Podstawowej w Głogowie Małopolskim.

Sanepid ostrzega

W związku z przypadającym właśnie szczytem grypy Ministerstwo Edukacji Narodowej we współpracy z Głównym Inspektoratem Sanitarnym przygotowało pakiet materiałów edukacyjnych, które zostały przekazane do kuratoriów oświaty. Ponadto materiały te trafiły do wszystkich wojewódzkich i powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych. W formie ulotek zostały przekazane także do szkół. Są skierowane do uczniów i ich rodziców oraz do nauczycieli. Wszystkie zalecają wzmożoną higienę.

Niestety ani ulotki ani wiedza nie zastąpią mydła i wody. Dopiero 1 września 2011 roku wejdzie w życie rozporządzenie ministra edukacji prawnie gwarantujące w szkolnych łazienkach mydło i papier toaletowy. – To jedynie doprecyzowanie obowiązujących przepisów, które już dziś nakazują dyrektorom zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków w szkole – mówi Dorota Gibała, rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie.

Anna Moraniec

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments