W listopadzie wyrok na byłego marszałka?

Mirosław Karapyta nie przyznaje się do winy. Jego obrońca mec. Nina Leśko przekonywała przed rozpoczęciem procesu, że zostanie to dowiedzione w jego trakcie. Fot. Monika Kamińska

RZESZÓW, PRZEMYŚL. Mirosław Karapyta odpowiada w procesie za korupcję i gwałt.

Na początku listopada w Sądzie Rejonowym w Przemyślu odbędzie się – bardzo prawdopodobne, że już ostatnia rozprawa w procesie oskarżonego o 16 przestępstw Mirosława Karapyty (zgodził się na podawanie pełnego nazwiska i ujawnienie wizerunku), byłego marszałka województwa podkarpackiego i byłego wojewody. Kolejne terminy rozpraw nie zostały już wyznaczone, co mogłoby wskazywać na zakończenie procesu.

– Termin kolejnej rozprawy został wyznaczony na 8 listopada – potwierdza sędzia Małgorzata Reizer, rzecznik Sądu Okręgowego w Przemyślu. – Ciężko powiedzieć, czy w tym dniu zamknięty zostanie przewód sądowy, czy też nie, ale nawet jeżeli proces zakończy się, najprawdopodobniej ogłoszenie wyroku zostanie odroczone – dodaje sędzia.

Niemniej jednak trwający od połowy kwietnia br. proces byłego marszałka dobiega już końca (proces rozpoczął się po aż 5 latach od jego zatrzymania w kwietniu 2013 r. W maju 2013 r. sejmik odwołał go ze stanowiska marszałka województwa podkarpackiego, a w 2015 r. postawiono go w stan oskarżenia). Przesłuchani zostali już wszyscy świadkowie z aktu oskarżenia oraz dodatkowo jeszcze jeden świadek. Mirosław K. odpowiada w procesie za 16 przestępstw, z których 13 dotyczy korupcji i przyjmowania korzyści majątkowych (miały być przyjmowane pod różnymi postaciami w okresie od końca 2008 r. do przełomu lat 2012/2013, czyli gdy był wojewodą, a później marszałkiem podkarpackim), łapownictwa bądź płatnej protekcji, a po jednym dotyczy zgwałcenia i molestowania urzędniczki starostwa powiatowego w Lubaczowie (miał dopuścić się tego przestępstwa, gdy był jeszcze urzędnikiem starostwa) oraz przekroczenia uprawnień i oszustwa. Od samego oczątku były marszałek utrzymuje, że jest niewinny.

Mirosławowi Karapycie grozi 12 lat pozbawienia wolności.

Katarzyna Szczyrek

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.