- SuperNowości24 - http://supernowosci24.pl -

W marcu zapłacimy więcej za gaz

- Kiedy skończą się te podwyżki – mówi Ewa Luraniec z Rzeszowa. Fot. Paweł Bialic

KRAJ, PODKARPACIE. Prawdopodobnie cena może być wyższa nawet o 10 lub więcej procent.

Od 1 marca wzrosną ceny gazu ziemnego dostarczanego do naszych mieszkań. Na razie nie wiadomo dokładnie o ile, bo PGNiG nie chce zdradzić nowej ceny dopóki jej nie zatwierdzi Urząd Regulacji Energetyki. Jednak zdaniem analityków podwyżka może być nawet dwucyfrowa.

W ocenie specjalistów, cena gazu może wzrosnąć od 10 do 17 procent. Ale czy właśnie o tyle więcej zapłacimy, okaże się wkrótce. W poniedziałek Polskie Górnictwo Naftowe otrzymało od prezesa Urzędu Regulacji Energetyki kolejne wezwanie w sprawie udzielenia odpowiedzi na pytania dotyczące wnioskowanej przez PGNiG zmiany taryfy na gaz.

– Już w ubiegłym roku przesłaliśmy do URE propozycję podwyżki za gaz ziemny i miała ona obowiązywać od 1 stycznia 2012 roku. Nie została jednak wprowadzona w życie – poinformowała Joanna Zakrzewska, rzecznik prasowy PGNiG. – Teraz znów wysłaliśmy nową taryfę i czekamy na urzędową decyzję. Nie mogę jednak powiedzieć o ile wzrośnie cena gazu, bo najpierw Urząd Regulacji Energetyki musi ją zatwierdzić.

Ostatnio cena gazu była zmieniana w lipcu ubiegłego roku, gdy dolar warty był po 2,70 zł, a teraz już ponad 3 zł. To od wartości dolara i ceny ropy, która też zdrożała, zależy ile będzie kosztował gaz ziemny. Amerykańska waluta i ropa są droższe więc i surowiec, którym ogrzewamy mieszkania i na którym gotujemy posiłki musi być droższy. Jednak jak twierdzi Joanna Zakrzewska nowa cena za gaz została tak ustalona żeby nadmiernie nie obciążać kosztami klientów – Taryfę określiliśmy na takim poziomie żeby nie generować strat dla Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa – dodała pani rzecznik.

Mariusz Andres