W mieleckiej strefie jest centrum nowoczesnego kształcenia

Siedziba Regionalnego Centrum Transferu Nowoczesnych Technologii i Wytwarzania znajduje się przy ul. Wojska Polskiego w Mielcu. Fot. Autor

MIELEC. Im więcej takich przedsięwzięć w regionie, tym mniejsza będzie emigracja.

Regionalne Centrum Transferu Nowoczesnych Technologii i Wytwarzania już jest w mieleckiej strefie i działa, choć starostwo nadal inwestuje w jego doposażenie. W tegorocznym budżecie powiatu na ten cel zabezpieczono ponad 6 mln zł, z czego jednak zaledwie milion to wkład starostwa, resztę daje Bruksela. – Ta inwestycja ma przywrócić blask szkolnictwu zawodowemu w Mielcu – zaznacza starosta Andrzej Chrabąszcz.

RCTNTiW przy ul. Wojska Polskiego to: 10 specjalistycznych laboratoriów (każde z nich jest poświęcone innej branży), hale, pomieszczenia dydaktyczno-biurowe, a także nowa siedziba Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli.

Eksperci unijni byli pod wrażeniem
W Centrum swój fach mają szlifować adepci programowania i wytwarzania: awioniki i osprzętu lotniczego, supernowoczesnego spawalnictwa, zgrzewania pokryć galwanicznych, lakierniczych, blacharskich oraz pomiaru i kontroli jakości. Nie zabraknie warsztatów z obrabiarkami sterowanymi numerycznie, z frezarkami, czy tokarkami. RCTNiW ma być otwarte nie tylko dla uczniów, ale także dla dorosłych, chcących uzyskać nowe kwalifikacje.

Placówka działa na terenie mieleckiej strefy. Dlaczego, akurat tam? – To idealne wręcz miejsce – tłumaczył starosta. – Dzięki temu część zajęć praktycznych będzie prowadzić kadra techniczno-inżynieryjna zakładów zlokalizowanych w strefie. To głównie pod potrzeby tych firm będzie kształcona tam młodzież z mieleckich szkół. Dzięki temu wzrastają szansę, że w przyszłości na miejscu znajdą ciekawą, dobrze płatną pracę.

– Jest to nasza sztandarowa inwestycja – dodaje starosta. – To nowoczesny ośrodek kształcenia zawodowego, otwierający nowy etap w dostosowaniu mieleckiego szkolnictwa do rynku pracy. Jest to naprawdę rzecz imponująca. Zresztą doceniła to komisja europejska, która wizytowała to centrum. Eksperci chwalili przedsięwzięcie. I to jest również budujące.

***
Od samego początku byłem zwolennikiem tej inwestycji, można to sprawdzić w archiwalnych wydaniach Super Nowości. Bo uważałem i uważam nadal, że samorządy, jeśli już wydają pieniądze podatników, to powinny to robić w sposób racjonalny.

Paweł Galek

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o