W mieście powstanie centrum przesiadkowe

Zaniedbana poczekalnia dworca PKP ma być rozebrana. Fot. Wit Hadło

SĘDZISZÓW MŁP. Arriva wycofuje się z wożenia pasażerów i władze poszukują nowego przewoźnika.

W Sędziszowie Młp. na placu obok poczekalni kolejowej ma powstać komunikacyjne zintegrowane centrum przesiadkowe m.in. dla autobusów. Na razie gotowa jest dokumentacja techniczna tego miejsca. Zaplanowano przebudowę wiaty obecnego dworca autobusowego i w połowie tego placu wybudowana zostanie poczekalnia dla podróżnych.

– Jeszcze do końca czerwca na terenie gminy Sędziszów Młp. i powiatu ropczycko-sędziszowskiego podróżnych ma wozić Arriva – mówi Bogusław Kmieć, burmistrz Sędziszowa Młp. – Autobusy tej firmy będą wykonywać usługi przez wakacje. Później jednak transportem musi zająć się inna firma i obecnie jej poszukujemy.

Była szansa, że z Sędziszowa Młp. do Rzeszowa mogłyby jeździć autobusy MPK. W tej sprawie odbyły się nawet dwa spotkania między władzami Sędziszowa Młp. a Zarządem Transportu Miejskiego w Rzeszowie. Jednak burmistrz odstąpił od tego pomysłu, bo planowano jedynie kursy ze stolicy Podkarpacia do Sędziszowa, a to za mało. Okazuje się, że na tej trasie nie potrzeba miejskich autobusów, bo jeżdżą już na niej prywatni przewoźnicy. Władzom natomiast zależy na uruchomieniu połączeń między wsiami na terenie gminy Sędziszów Młp. Tam jednak MPK nie mogłoby wykonywać kursów.

Obecnie 300 metrów od poczekalni PKP, obok peronów, budowany jest nowy kolejowy innowacyjny dworzec systemowy i ma być gotowy na wiosnę przyszłego roku. Stary natomiast budynek dworcowy ma być rozebrany. Obok zaś, tam gdzie jest pięć stanowisk autobusowych, ma powstać zintegrowane centrum przesiadkowe dla autobusów, busów, rowerów i taksówek. W związku z tym zbudowana będzie klimatyzowana poczekalnia dla podróżnych (za 2 mln ze środków w ramach Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej, która ma być gotowa w 2022 r.) oraz parking na 108 miejsc za 1 mln zł z budżetu gminy Sędziszów Młp.

Mariusz Andres

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o