W Miłocinie znikną rury z azbestem

MIŁOCIN, gm. GŁOGÓW MŁP. Nowy burmistrz obiecuje szybką wymianę starych rur wodociągowych

O problemach z azbestowymi rurami w podrzeszowskim Miłocinie pisaliśmy w grudniu. Mieszkańcy wsi domagali się ich wymiany. W czasie piątkowego spotkania z mieszkańcami nowy burmistrz Głogowa Młp. Paweł Baj obiecał szybkie załatwienie sprawy.

Choć oficjalne zapewnienia mówią, że rury z azbestu nie są szkodliwe, mieszkańców to nie przekonuje. Jak mówili nam w grudniu, obawiają się o zdrowie swoje i swoich dzieci. – Bardzo często zdarzają się awarie sieci, rury podczas napraw są cięte, a opiłki wraz ze szlamem dostają się do wody, którą pijemy – wyjaśniali.

Po naszym artykule, już w styczniu, mieszkańcy udali się do burmistrza Głogował Młp. Ten obiecał pomoc. W piątek osobiście przyjechał do Miłocina, by przekazać dobre wieści.

– W projekcie tegorocznego budżetu zapisaliśmy 100 tysięcy złotych na wymianę odcinka wodociągu w Miłocinie – wyjaśnił burmistrz Paweł Baj. – Jeśli będzie to możliwe, będziemy zmieniać budżet w ciągu roku tak, aby wymienić wszystkie azbestowe rury we wschodniej części Miłocina w 2011 roku. W pozostałej części wsi wymienimy w roku przyszłym.

Prace rozpoczną się już wiosną

Gmina przeprowadziła inwentaryzację azbestowych rur wodociągowych w Miłocinie. – Jest ich 955 metrów, a koszt wymiany wyniesie przeszło 201 tysięcy złotych – poinformował Jerzy Mazur, kierownik Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Głogowie Młp. – Oprócz samego wodociągu wymienimy też 1775 metrów przyłączy stalowych.

Jeśli radni uchwalą budżet, prace będą mogły rozpocząć się w kwietniu lub maju. Gmina liczy, że mieszkańcy, którym zależy na pozbyciu się azbestu nie będą utrudniać wejścia robotników na teren swoich posesji.

– Na pewno nikt nie będzie blokował – zapewniają ludzie. – Cieszymy się z tak szybkiej i pozytywnej reakcji pana burmistrza. Widać, że chce nam pomóc i zamierza działać. Przez całe lata w Miłocinie nie było żadnych inwestycji, a poprzedni burmistrz nawet nie przyjechałby do nas. To także zasługa Super Nowości, bo zajęliście się naszym problemem – kończą mieszkańcy.

Krzysztof Kuchta

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments