W niedzielę najłatwiej o mandat

Fot. Wit Hadło
Fot. Wit Hadło

PODKARPACIE, KRAJ. Jak dni tygodnia i godziny wpływają na ryzyko złapania mandatu? Czy w ogóle istnieje tu jakaś prawidłowość?

O tym, że w długie weekendy wzrasta liczba kontroli policji, wiedzą już niemal wszyscy. Takich specjalnych okazji w kalendarzu nie mamy jednak zbyt wiele, a spotkanie „suszarki” w zwykły dzień też potrafi nieźle dać po kieszeni. Tylko kiedy się ich spodziewać? Zobacz, kiedy „suszą” najbardziej.

Specjaliści z serwisu Korkowo.pl sprawdzili, w jakich godzinach dnia kierowcy są najbardziej narażeni na bliskie spotkanie z suszarkami. Jak się okazało, najbardziej newralgicznym okresem jest czas między godziną 15 a 17. W tych godzinach w całej Polsce pojawia się średnio prawie 4 tys. patroli policji. Prawdziwy szczyt wypada w okolicach godziny 16, gdzie rejestruje się około 1505 patroli.

Wiemy już, że po południu kierowcy mogą spodziewać się wysypu suszarek. Kiedy zatem występuje tendencja odwrotna? Z badań wynika, że najmniej kontroli policji odnotowuje się między 2 a 4 w nocy. W tym czasie w kraju aktywnie działa ok. 90 suszarek. Najmniejsze natężenie (26 kontroli) występuje ok. godziny 3.

3.qxd

W niedzielę najgorzej
Warto jednak pamiętać, że prawdopodobieństwo napotkania kontroli zmienia się wraz z dniami tygodnia. – Wyniki naszych badań wskazują, że średnio najwięcej, bo ponad 1/5 wszystkich kontroli ma miejsce w niedziele. Na drugim miejscu mamy piątek – 18 proc., a na trzecim sobotę – 14,8 proc. – mówi Katarzyna Florkowska z serwisu Korkowo.pl.

Dlaczego to akurat koniec tygodnia jest tak obciążony kontrolami? – W weekendy wiele osób wraca do domów, jedzie na wycieczki lub po prostu imprezuje, co może przekładać się na wzrost liczby ryzykownych zachowań, np. jazdy po alkoholu czy przekraczania dozwolonych prędkości – wyjaśnia Florkowska.

Kiedy zatem unikniemy spotkania z suszarką? Pewności nigdy nie ma, ale najmniejsze natężenie kontroli odnotowano w poniedziałki (9,1 proc. wszystkich kontroli) oraz we wtorki (10,2 proc). Na środy i czwartki przypada zwykle ok. 14 proc. wszystkich suszeń. Wygląda na to, że statystyczne najlepiej korzystać z samochodu na początku tygodnia.

Ewelina Nawrot

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments