W niektórych gminach ani jeden dentysta nie podpisał kontraktu

Stomatolodzy z publicznych placówek w większości podpisali umowy

PODKARPACIE. Kilkaset tysięcy mieszkańców regionu przez co najmniej dwa miesiące nie będzie mogło bezpłatnie leczyć zębów.

Z blisko 650 gabinetów na proponowane przez fundusz warunki zgodziło się tylko 330 stomatologów. Kolejny konkurs ofert zostanie ogłoszony po nowym roku. Na jego rozstrzygnięcie trzeba będzie poczekać co najmniej dwa miesiące. Do tej pory mieszkańcy np. Medyki, Żurawicy, Wojaszówki czy Zagórza, będą musieli płacić za wizytę u dentysty.
Poszło o 13 groszy, o tyle stomatolodzy chcieli dostać więcej za punkt rozliczeniowy z NFZ. Nie udało się i negocjacje zakończyły się podpisaniem protokołu rozbieżności.

– Są gminy, w których po Nowym Roku żaden z gabinetów stomatologicznych nie będzie miał kontraktu z NFZ-etem. W niektórych gminach i powiatach, zaledwie kilku stomatologów ma kontrakty – informuje Maria Sieklucka, kierownik, wydziału świadczeń stomatologicznych w POW NFZ w Rzeszowie.

Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze

Dentyści proponowali w negocjacjach stawkę 1,15 zł za punkt rozliczeniowy, fundusz wycenił 1 pkt na 1,02 zł. – Chcąc zwiększyć dostępność do leczenia, i mając większe środki na stomatologię w tym roku zaproponowaliśmy umowy na większą liczbę punktów – 9 tys., a nawet 12 tys. (w tym roku umowy opiewały na 6 tys.), ale lekarze na to nie przystali. Oni chcą po prostu większą wycenę przy mniejszym nakładzie pracy – mówi dr Sieklucka.

Co dalej? Będzie doraźna pomoc

Lekarze, którzy nie mają kontraktów, czekają na ogłoszenie przez NFZ nowego konkursu. NFZ przygotowuje umowy dla tych, którzy zgodzili się na warunki funduszu. – Mamy już podpisane kontrakty na specjalistykę stomatologiczną i doraźną pomoc w Rzeszowie, Przemyślu, Krośnie i Tarnobrzegu. Tam szukać pomocy będą mogli pacjenci z bólem – mówi dr Sieklucka. – Nie chcemy, żeby bez bezpłatnej opieki pozostali dzieci i młodzież, dlatego lada dzień zaprosimy do rokowań, czyli uproszczonej procedury, tych stomatologów, którzy prowadzą gabinety w szkołach. Przy leczeniu dzieci obowiązuje wyższa stawka – 1,07 za punkt.
6 tys. punktów wystarcza na pół etatu, czyli trzy dni pracy w tygodniu pracy finansowanej przez fundusz. Kontrakt na 9 tys. to praca na trzy czwarte etatu. Kontrakty powyżej 9 tys. to praca przez pięć dni w tygodni (w tym dwa razy po południu).
Lekarze, którzy nie mają kontraktów, są zrzeszeni w Związku Lekarzy Dentystów z siedzibą w Krakowie. Jego podkarpacki oddział utworzyli lekarze z dawnego województwa krośnieńskiego należący do Okręgowej Izby Lekarskiej w Krakowie, którzy chcieli zerwać dyktat NFZ i doprowadzić do autentycznych negocjacji stawek. Nie udało się im.

Anna Moraniec

amoraniec@pressmedia.com.pl

Fot. Anna Moraniec

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments