W nocy w terenie zabudowanym pojedziemy wolniej?

Prawdopodobnie już niedługo nocą w terenie zabudowanym nie pojedziemy szybciej niż 50 km/h. Fot. Paweł Dubiel

Prawdopodobnie już niedługo nocą w terenie zabudowanym nie pojedziemy szybciej niż 50 km/h. Fot. Paweł Dubiel

Oprócz planowanej zmiany prędkości na drodze wprowadzony ma zostać obowiązek zakładania przez dzieci kasku rowerowego.

Przygotowywane są istotne zmiany w przepisach o bezpieczeństwie w ruchu drogowym. Możliwe, że już niedługo kierowcy na Podkarpaciu podczas jazdy w terenie zabudowanym nocą będą musieli zwolnić do 50 km/h, z kolei każde dziecko poruszające się po jezdni rowerem zostanie zobowiązane do zakładania kasku.

Jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna”, nowe założenia, nad którymi trwają właśnie prace mają przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa m.in. na podkarpackich drogach. Chodzi o zmniejszenie liczby incydentów wśród kierowców oraz pieszych. W ubiegłym roku w naszym regionie doszło do 1703 wypadków, w których 124 osoby poniosły śmierć. Ich przyczyny były różne. Nowelizacja prawa docelowo ma pomóc zniwelować skalę tego problemu. Pierwsza proponowana kwestia związana jest z ujednoliceniem prędkości w terenie zabudowanym. Obecnie w nocy w godzinach od 5 do 23 wynosi ona maksymalnie 60 km/h. Po zmianach będzie to 50 km/h. Czy to słuszne rozwiązanie? – Myślę, że zmiany nie wpłynęłyby znacznie na poziom bezpieczeństwa – mówi Robert Drozd, egzaminator nadzorujący WORD Rzeszów. – Przykładowo młody kierowca jeśli nie stosuje się do wyznaczonej prędkości to i tak przekracza ją o więcej niż 10 km/h – dodaje.

Druga nowość dotyczy nałożenia na dzieci obowiązku używania kasku podczas jazdy rowerem. Nie wiadomo jeszcze tylko, w jakim wieku nieletnich przepisy będą obowiązywać. Niektóre kraje wprowadziły wytyczne do 7. roku życia, a inne nawet do 15. – Jestem za tym, aby prawnie uregulować tę kwestię, gdyż już obecnie powinien to być niepisany obowiązek rodziców – wyjaśnia Drozd. Propozycje, które już dziś mają olbrzymie poparcie, zostaną skierowane do forum Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, a następnie do oceny Rady Ministrów.

Kamil Lech

do “W nocy w terenie zabudowanym pojedziemy wolniej?”

 1. pasazer

  ograniczenie w nocy ma sens, zamiast spac trza chodzic i jezdzic

 2. mateusz

  najlepiej wprowadzić nakaz aby kierowca gdy ujrzy pieszego w odległości 300 m to ma wyjść z samochodu i pokłonić się
  dlaczego posłowie to debile???

  • Bodo

   Tych debili sami sobie wybieramy

  • Kacper

   Co rok ginie na polskich ulicach więcej lydzi u nas jak w Donbasie na Ukrainie. Winna prędkość. Bardzo dobrze że ktoś problem zauważył i próbuje pomóc.

   • Jan

    To ja spróbuję pomóc, proponując prędkość 30 km/h nocą w pustym mieście.
    A w każdą pierwszą i trzecią niedzielę miesiąca ruch na drogach i ulicach powinien być zakazany.

 3. Julian

  I nakaz NATYCHMIASTOWY remontu zapadniętych studzienek zwłaszcza na łuku drogi bo jak się jedzie nawet z dozwoloną prędkością to auto podskakuje na tym i może wypaść z drogi lub wpaść w poślizg… A wszystkich studzienek nie da się ominąć zwłaszcza kiedy wielcy konstruktorzy tak projektują podziemna infrastrukturę aby studzienki były roSiane jak pole minowe na całej szerokości drogi a nie jak w cywilizowanym kraju być powinno przy krawężniku

 4. kierowca

  cytat z artykułu – ” Obecnie w nocy w godzinach od 5 do 23 wynosi ona maksymalnie 60 km/h. „, Panie Redaktorze, dla mnie te godziny to dzień, a jak Pan sądzi ????????????

  • Marian

   7 lutego gdy smarował o dziurze na Króla Augusta, palnął że się sezon wiosenny na dobre nie rozpoczął…. 7 lutego.

 5. J

  To jest perfidne i kłamliwe zakamuflowanie prawdziwych motywów wprowadzenia tych zmian, tu chodzi o zwiększenie wpływów z mandatów.
  Gdyby naprawdę zależało na poprawie bezpieczeństwa to uchwalano by raczej przepisy które nakazywałyby zarządcom dróg poprawę bezpieczenstwa w postaci lepszego oznakowania, doświetlenia przejść i innych newralgicznych punktów, budowy przejść naziemnych, barierek ochronnych itp.

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.