W nowym roku kierowcy sięgną głębiej do portfela

Od nowego roku posiadanie i użytkowanie samochodu może być kosztowniejsze. Fot. Paweł Dubiel

KRAJ, PODKARPACIE. Obecnie w przypadku pojazdów osobowych brak ubezpieczenia samochodowego powyżej 14 dni wiąże się z karą 4500 zł. Od stycznia wzrośnie ona do 5200 zł.

Nowy rok będzie wiązał się z wyższymi wydatkami dla kierowców. Wiele samorządów zapowiedziało już wyższe opłaty za postój w strefach parkowania, ponadto w górę powędruje opłata paliwowa, która w efekcie może przełożyć się na portfele posiadaczy samochodów. Od stycznia więcej zapłacimy także za brak OC czy niezgłoszenie fiskusowi faktu nabycia auta.

Jak informuje serwis autokult.pl, w przyszłym roku wzrośnie najniższa krajowa, co oznacza wyższe kary dla kierowców, którzy nie wykupią obowiązkowej polisy OC. Obecnie w przypadku pojazdów osobowych, brak ubezpieczenia samochodowego powyżej 14 dni to koszt 4500 zł. Od stycznia trzeba będzie zapłacić karę 5200 zł. Co więcej, nawet trzydniowe spóźnienie będzie mocno odczuwalne dla domowych budżetu, gdyż trzeba będzie wydać 1040 zł.

Płaca minimalna ma także wpływ na wysokość kar za niepoinformowanie fiskusa o zakupie samochodu. Tego typu transakcja wiąże się z podatkiem od czynności cywilnoprawnych, a brak jego uiszczenia zagrożony jest mandatem karno-skarbowym. Od stycznia będzie on wyższy.

Niedawno wprowadzono nowy obowiązek przerejestrowania pojazdów lub ich wyrejestrowania. Brak dopełnienia tej formalności będzie skutkował konsekwencjami, a mowa o karze w kwocie 1000 zł. Jaki ma być cel takiego mandatu? Przede wszystkim poprawa aktualności i jawności danych dostarczanych przez Centralną Ewidencję Pojazdów i Kierowców.

Z obwieszczenia Ministra Infrastruktury wynikać ma, że w 2020 r. wzrośnie opłata paliwowa uiszczana przez producentów i importerów paliw. Cena za 1000 l benzyn silnikowych wzrośnie o 5 zł, a olejów napędowych o prawie 6 zł. Co to oznacza? Że diesel, jak i benzyna mogą zdrożeć o 1 gr na litrze. To nie rewolucja, lecz większą niepewność może spowodować wzrost kosztów funkcjonowania przedsiębiorstw.

Od stycznia wyższe będą także opłaty za parkowanie w wielu centrach miast. Związek ma to z regulacjami w obszarze poprawy elastyczności dla samorządów w wyznaczaniu płatnych stref parkowania. Już za miesiąc droższy postój będzie m.in. w Białymstoku czy Opolu. Również i Rzeszów ma zdecydować się na wzrost stawek w miejskiej strefie parkowania. Obecnie godzina postoju w I strefie to koszt 2 zł. Od stycznia może on wzrosnąć nawet do 3 zł.

Kamil Lech

13
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
10 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
emigrantMIsiopolohijenaolo Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
polo
Gość
polo

Kupiłem hulajkę elektryczną za 1300 złotych. Sąsiad zrobił mi przejściówkę z 3 faz na 220v i ładuje za FREE w Rzeszowie z ładowarek samochodowych. Zrobiłem z 400 km od kwietnia tego roku. A nie wydałem ani złotówki. RZĄDZE

hijena
Gość
hijena

już slyszę twój skowyt prostaku na forum,gdy ktoś zaje…ł ci worek kartofli z piwnicy

radek
Gość
radek

Należy przypuszczać,że po Nowym Roku wszyscy będziemy sięgać głęboko do naszych portfeli. Oby tylko było w nich czego szukać.

Jachol
Gość
Jachol

Kilka tygodni temu mundurowy wlepił mi haracz za brak zapiętych pasów, nie była to drogówka tylko nazwijmy umownie zwykły policjant, nie obchodziło go w zasadzie nic tylko ażeby wlepić haracz.
A co zapowiadał pan Jarosław? więcej posterunków i więcej policjantów – czyli tłumacząc na normalny zrozumiały język więcej poborców haraczy!

olo
Gość
olo

Ale w czym masz problem? Jazda bez zapiętych pasów jest przecież karana. Tak samo nie ma znaczenia, że mandat dostałeś od policjanta prewencji nie drogówki :) Idąc twoim tokiem rozumowania policjant drogówki powinien przejść obojętnie wobec mordercy, wszak tych powinni łapać wyłącznie policjanci wydziału zabójstw :D

Jachol
Gość
Jachol

Są kraje jak np USA gdzie jazda z pasami jest dowolna, a ja akurat jestem po takim wypadku gdzie brak zapiętych pasów potencjalnie uchronił mnie przed kalectwem i poruszaniem się na wózku, więc darujcie sobie te głodne kawałki, owszem przy zderzeniach czołowych pasy ratują życie i zdrowie ale przy bocznych to już może sie to różnie skończyć zwłaszcza w samochodach gdzie brak jest poduszek bocznych. Oczywiście nie chodzi o dzielenie zadań tylko dla określonych formacji, ale nie ukrywajmy że wypisany mandat był tylko w celach „wykazowych” czy też aby utorować sobie awans, mam nadzieję że przełożeni będą na tyle inteligentni… Czytaj więcej »

olo
Gość
olo

Aaa wioskowy ekspert i filozof :) Trzeba było tak od razu :)

A be policjant! A be!!

Jachol
Gość
Jachol

A widzisz, brak argumentów zawitał do Twojego móżdżka :),
Nie wiem czy jesteś policjantem czy nie ale potencjalnie możesz nim być skoro bronisz tak nakazu jazdy w pasach to zobacz prawdziwych policjantów z jajami a nie bambusów którzy za byle błahe błahostki wypisują bloczek bo tak najłatwiej hehe.
Skopiuj tekst i wklej w YT —> Poszukiwany, z zakazem kierowania i na „lewych blachach” uciekał przed patrolem „SPEED”

radek
Gość
radek

Nie masz racji ale się upierasz i wykazujesz odporność na argumenty. Przepis jest wyraźny i nakłada obowiązek jazdy samochodem w zapiętych pasach bezpieczeństwa. Natomiast poruszasz przy okazji,być może w sposób niezamierzony ważny problem.Mianowicie,czy nie zmienić przepisu w taki sposób,żeby kierujący i pasażerowie mieli wybór. To znaczy,czy nie utrzymać obowiązku wyposażania w pasy bezpieczeństwa pojazdów ale dopuścić do tego,że kierowca decyduje,czy che je używać.

hijena
Gość
hijena

Jachol,widze ogromną gorycz w twojej wypowiedzi,mozna przypuszczać,że policjanci dopadli ciebie w twojej przerobionej przez kowala „rajdówce „na gaz z tekturowymi spojlerami ,za niebezpieczna jazdę bez zapiętych pasów kolo gospody GS

emigrant
Gość
emigrant

Zgoda ze w USA masz wybor, ale pamietaj ze jak nie masz prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego to nikt ci za darmo pomocy nie udzieli i w razie wypadku ZDECHNIESZ !

hijena
Gość
hijena

jachol sam mówisz że mialeś nie zapiete pasy,więc skąd ten twoj skowyt

MIsio
Gość
MIsio

Trzeba było zapinać pasy,gdyz taki jest twój obowiązek jako kierowcy. Prawidłowo,że ci jak piszesz wlepisz,gdyż tym sposobem poprawił ci pamięć.