W oczekiwaniu na referendum

Blanka Szlachcińska1Reforma edukacji zbliża się nieuchronnie. Gimnazja mają zostać zlikwidowane, a od września, czyli już za 4 miesiące, zacznie się ich wygaszanie. Jednak wielka reforma, albo „deforma”, jak słyszy się z ust części nauczycieli i działaczy opozycyjnych, to nie tylko gimnazja.

To również zmiany programowe, zmiany podręczników, ogromne zmiany organizacyjne w samorządach i przede wszystkim szkołach. To znowu traktowanie najmłodszych dzieci jak króliki doświadczalne. To zwolnienia nauczycieli, choć przedstawiciele rządu twardo stoją na stanowisku, że nikt pracy nie straci. Ale jak może nie stracić, skoro będzie mniej lekcji z przedmiotów ścisłych na rzecz większej liczby lekcji historii?

W ramach protestu przeciwko zmianom w oświacie środowiska nauczycieli, rodziców i oczywiście opozycji parlamentarnej złożyły w czwartek na ręce marszałka Kuchcińskiego ponad 900 tysięcy podpisów pod referendum. Czy Polacy będą mogli w referendum odpowiedzieć na pytanie: „Czy jest Pani/Pan przeciw reformie edukacji, którą rząd wprowadza od 1 września 2017 roku?”. Najprawdopodobniej nie. Dlaczego? Przecież PiS w czasie wyborów tak bardzo narzekał na Platformę i Ludowców, że nie słuchają obywateli, że odrzucili wniosek o referendum w sprawie obniżenia wieku emerytalnego. Zarówno w czasie kampanii prezydenckiej Andrzej Duda, jak i w czasie wyborów do Sejmu Beata Szydło obiecywali Polakom, że będą słuchać ludzi i nie będą lekceważyć zbieranych przez obywateli podpisów. Okazuje się jednak, że punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Anna Zalewska w rozmowach z mediami twierdzi, że to posłowie zdecydują, czy do referendum dojdzie. Jednak premier Beata Szydło wielokrotnie powtarzała, że referendum odbyło się w czasie wyborów i skoro większość tych, którzy przyszli do urn, zagłosowała na PiS, to przecież mieli świadomość tego, że likwidacja gimnazjów, zapowiadana w kampanii, na pewno się odbędzie. Jak więc to się ma do obietnicy słuchania Polaków? Tak samo, jak szumne zapewnienia z kampanii, że Antoni Macierewicz nie będzie ministrem obrony narodowej. A kto rozpętał aferę z Misiewiczem, apelem smoleńskim i demontuje powoli polską armię? No tak. Antoni Macierewicz.

Redaktor Blanka Szlachcińska

do “W oczekiwaniu na referendum”

 1. orwel

  pani premier dala glos jest za referendum, ale wnisek wplynal za pozno. zmielimy glosy Polakow tak jak robila to po. czym roznia sie te dwie partie? ano niczym. banda frustratow i zakompleksionych nieudacznikow, ktora tkwi przy korycie od cwiercwieku

 2. jozef

  http://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2017-04-21/dobiega-konca-proces-ws-handlu-kobietami-rz-wsrod-oskarzonych-lider-kod-kapeli/

  Jak KOD dojdzie do władzy,droga Pani Redaktor ,to się wszystko poprawi ,nawet handel ,jak widać wyżej na linku ,a panie wtedy „będą w cenie ” i będą dowartościowane , Panią to nawet kapelmistrz KODu kupi , bo piękna z Pani blondynka,z nauczycielkami to gorzej ,bo te ,mało że strajkują zamiast pracować , to jeszcze pyskate i brzydkie są !

 3. jozef

  Miało być o referendum ,było o Misiewiczu,” gonitwa myśli „? Ale i to nie na temat, bo Misiewicz już nie w PiSie , tylko SLD chce go „porwać „, to chyba znaczy, że to” bardzo wartościowy”, nawet dla SLD facet ,skoro inna partia chce go” kupić na pniu „, i co na to nasza blondynka ,nie ma wiedzy? To jest ciekawy temat ! Miał być „hit „, wyszedł kit, jak zwykle ! Może lepiej pisać o haftach ,zamiast o polityce ?

  http://www.newsweek.pl/polska/polityka/bartlomiej-misiewicz-dostal-propozycje-nowej-pracy-od-sld-,artykuly,409148,1.html

 4. Oldres

  jeśli nawet dojdzie do referendum to trzeba sobie zdać sprawę, ze to już po herbacie i na nic tu żale i wypominki obietnic, sprawy zaszły daleko na szczęście w dobrym kierunku czego blondynki pojąć nie mogą, bo one już tak mają.

 5. z sieci

  ps ,za „lektórę ” wyżej przepraszam z „bulem „,to wpływ POprzedniego „zwierzchnika armi”i i jego ortografii,oraz nawiązanie do POziomu nauki POlskiego ,POprzedniej ekipy i tow .Broniarza
  ,”miszcza i nauczyciela ” :-)))

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.