W Parlamencie Europejskim trwa debata na temat Karpat

- Środki unijne są po to, żeby wyrównywać szanse, a obecnie nie ma żadnego instrumentarium finansowania Karpat - tłumaczy powody organizacji debaty o Karpatach na forum Parlamentu Europejskiego europoseł PiS Tomasz Poręba. Fot. Wit Hadło
– Środki unijne są po to, żeby wyrównywać szanse, a obecnie nie ma żadnego instrumentarium finansowania Karpat – tłumaczy powody organizacji debaty o Karpatach na forum Parlamentu Europejskiego europoseł PiS Tomasz Poręba. Fot. Wit Hadło

PODKARPACIE, STRASBURG. Czy Karpaty doczekają się strategii rozwoju?

– To pierwszy, bardzo ważny, a nawet historyczny krok – mówi o czwartkowej debacie o regionie Karpat na forum Parlamentu Europejskiego w Strasburgu europoseł Prawa i Sprawiedliwości Tomasz Poręba. To bardzo dobra wiadomość, bo debata ta może przynieść uchwalenie unijnej strategii karpackiej, która przyniosłaby fundusze na rozwój tego regionu. Kilka miesięcy temu na forum PE odbyła się debata o Alpach, a obecnie strategia alpejska jest już na ostatniej prostej w Komisji Europejskiej.

– W zasadzie nie ma ważnego regionu w UE, który nie miałby strategii – mówi Poręba, inicjator debaty. – Ma ją Bałtyk, ma Dunaj, ma Morze Śródziemne, planowana jest strategia alpejska, a będzie też strategia azjatycka. Dlatego trzeba też postawić bardzo mocno temat strategii dla Karpat. Jest to region najuboższy, a wiadomo, że środki unijne są po to, żeby wyrównywać szanse, Obecnie nie ma żadnego instrumentarium czy programu finansowania Karpat, który mógłby przybliżyć ten region do Europy i dać impuls rozwojowy – tłumaczy swój pomysł na organizację debaty. Poręba zamierza również naciskać polski rząd, by ten przygotował strategię karpacką.

Debatę na temat Karpat w PE można będzie śledzić w Internecie – ZOBACZ

Arkadiusz Rogowski

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
ROMAN
ROMAN
7 lat temu

czy bicie tej piany o Karpatach coś da ? – oby – bo chyba z poziomem to u nas jest gorzej jak w niektórych krajach czarnej Afryki czy Azji – chyba że plan jest taki aby nic nie robić tylko zalesiać – i pozostawiać ugory.

ADAMUS
ADAMUS
7 lat temu

Super pomysł. tylko aby na gadani się nie skończyło. Mamy wspaniałe tereny, tylko zaniedbane,trzeba to zmienić.
Zaczynać od Via CARPATIA. WALCZYĆ O S19 DO BARWINKA.