W podstawówce będzie uczył nauczyciel z licencjatem

Dzieci w szkole będą edukowane przez “lepiej wykształconych” nauczycieli. Fot. Wit Hadło

PODKARPACIE. W rządzie afery, ceny rosną, a Ministerstwo Edukacji Narodowej się nudzi i… eksperymentuje.

Za kilka dni w życie wejdzie nowe rozporządzenie ministra edukacji, które dotyczy standardów kształcenia nauczycieli. Jeden z zapisów nowych regulacji już wywołuje kontrowersje. Chodzi o nauczycieli w szkołach podstawowych oraz przedszkolach.  Do wykonywania zawodu ma im bowiem wystarczyć tytuł licencjata.

- Taka regulacja odzwierciedla całkowicie pozbawione racji myślenie, że im młodsze dziecko, tym słabiej może być wykształcony nauczyciel – twierdzi profesor pedagogiki Bogusław Śliwerski. Inne zdanie na ten temat ma prof. pedagogiki Aleksander Nalaskowski. – Praca z dziećmi w przedszkolu oraz szkole podstawowej opiera się głównie na umiejętnościach praktycznych, do których uzyskania wystarczą studia licencjackie – mówi.

MEN postawił dodatkowe wymagania tym, którzy chcą kształcić najmłodszych. Osoby, które chcą uczyć w przedszkolach oraz klasach I – III podstawówek będą musiały wykazać się  umiejętnościami merytorycznymi w zakresie tworzenia tekstów w ramach języka polskiego, prowadzenia rozumowań matematycznych oraz umiejętnością ilustracji zjawisk przyrody za pomocą doświadczeń. Według ministerialnych urzędników, nabycie tych kompetencji jest warunkiem przygotowania dydaktycznego do realizacji podstawy programowej wychowania przedszkolnego i podstawy programowej kształcenia ogólnego dla I etapu edukacyjnego.

Prof. Nalaskowski przyznaje, że obecne rozporządzenie to jedynie punkt wyjścia do gruntownej dyskusji na temat systemu kształcenia nauczycieli w Polsce. – Nie przystaje on bowiem do wymagań współczesnej cywilizacji. Mam na myśli kwestie wychowawcze oraz nowe zjawiska społeczne, które powstały w wyniku rozwoju nowych technologii – mówi.

Jak będą kształceni nowi nauczyciele?

Pierwsi pedagodzy edukowani zgodnie z nowymi standardami zaczną pracę najwcześniej w 2015 r. Program studiów pedagogicznych został podzielony na pięć modułów. Każdy student obowiązkowo będzie musiał ukończyć trzy z nich – przygotowanie w zakresie merytorycznym, psychologiczno-pedagogicznym oraz dydaktycznym. Z kolei zajęcia fakultatywne będą obejmowały wypracowanie umiejętności do nauczania kolejnego przedmiotu oraz przygotowanie w zakresie pedagogiki specjalnej. Wykształcony według nowych standardów nauczyciel musi umieć posługiwać się nowoczesnymi technologiami oraz porozumiewać w języku obcym.

Blanka Szlachcińska

do “W podstawówce będzie uczył nauczyciel z licencjatem”

  1. czytelniczka

    Czy doczekam przed emeryturą chwili ,że będzie normalny minister edukacji,bo jak dotąd to wszyscy mieli i mają nierowmo pod sufitem.

  2. fretka

    a to faktycznie do tematu

  3. Roman

    protest przeciw ACTA !

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.