W Polsce lepiej nie chorować

Pan Wacław żalu nie ma, ale przyznaje, że teraz najbardziej obawia się w Polsce problemów zdrowotnych. - Po moich doświadczeniach boję się zachorować w ojczyźnie - mówi

PRZEMYŚL. Kto ma rację – pacjent czy lekarz?

Po naszych publikacjach opisujących perypetie niemieckiego pacjenta z dostaniem się do szpitala oraz z szokującą dla niego diagnozą dotyczącą amputacji palca u nogi, szef oddziału, na którym leżał Wacław Pliszka wyraził chęć spotkania z nim w obecności dziennikarza. Do spotkania obu panów doszło 2 listopada. Wiele wskazuje na to, że pacjent został mało starannie poinformowany przez medyczny personel.

Wacław Pliszka od trzydziestu lat mieszka w Niemczech. Po polsku mówi płynnie, ale zdarza się, że niektóre słowa mu „uciekają”. Nie rozumie też niektórych wyrażeń. – Mam problemy zwłaszcza wówczas, gdy ktoś mówi szybko i cicho – przyznaje.

Pacjent nie zrozumiał lekarza?

Mimo to pan Wacław nie jest przekonany do tego, co mówi lekarz, a ten mówi, że…- Nie ja prowadziłem pacjenta, ale pamiętam, że poinformowałem go, iż amputacja palca to ostateczność w sytuacji, jeśli leczenie farmakologiczne nic nie da. Pacjent miał mieć zabieg czyszczenia tego palca, ale istniało ryzyko, że jakaś część kości została już przez chorobę zniszczona. Trudno, żebyśmy wtedy wybudzali pacjenta z narkozy, z pytaniem, czy zgadza się na amputację. Dlatego powiadamia się go o takiej ewentualności przed zabiegiem – twierdzi chirurg.

Mam uraz do polskiej służby zdrowia

Pan Wacław sprawę widzi inaczej: – Pan doktor od razu powiedział mi, ze palec jest do usunięcia. Poza tym, podczas konsultacji z anestezjologiem też o amputacji była mowa, a nie o czyszczeniu. Ale ja nie mam do nikogo żalu, tylko mam teraz uraz do polskiej służby zdrowia. Kiedy jednak znów wybiorę się do ojczyzny najbardziej będę się obawiał, że spotka mnie tu jakaś niedyspozycja zdrowotna i znów będę musiał korzystać z pomocy lekarzy. A Polska to nie jest kraj, w którym można zachorować – kończy sarkastycznie pan Wacław.

Monika Kamińska

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments