W procesie edukacji społeczeństwa dużą rolę miałaby odegrać wyszkolona kadra specjalistów, organizacje pozarządowe oraz media

Joanna Szurlej

Super Nowości: – Wielokrotnie przeciwnicy konwencji stambulskiej wskazywali, że zagraniczny dokument nie jest nam potrzebny, bo polskie przepisy są wystarczające, by chronić przed przemocą. Narracja rządu i prezydenta jest taka, że polskie przepisy są wystarczające. Dlaczego zatem zapowiadane przez PiS wypowiedzenie konwencji stambulskiej to zły pomysł i jakie skutki może przynieść? 

Joanna Szurlej, dyrektorka Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia SOS Lesko: – Konwencja to akt międzynarodowy i krok milowy w historii pracy wielu pokoleń kobiet i mężczyzn, nad prawami kobiet. Ma ona cztery ważne aspekty.

Po pierwsze. Przez zmianę prawa krajowego. Narzuca jej sygnatariuszom obowiązek przyjęcia w swoich kodeksach prawnych nowych definicji gwałtu i przemocy seksualnej. Mają one obligatoryjnie posiadać zapisy dotyczące „braku zgody osoby pokrzywdzonej”, zapisy dotyczące przemocy seksualnej mają mieć również zastosowanie do czynności dokonywanych wobec byłych lub obecnych współmałżonków lub partnerów. Konwencja wprowadza także katalog innych przestępstw karnych, takich jak okaleczanie narządów płciowych kobiet, wymuszone małżeństwo, nękanie i inne.

Po drugie. Konwencja stambulska jest prawnym źródłem gwarancji, które państwo ma dać ofiarom przemocy. Przede wszystkim chodzi o zapis w artykule 55, który mówi, że ściganie przemocy seksualnej nie jest w pełni uzależnione od wniosku złożonego przez ofiarę, ale także dzieje się na mocy wniosku z urzędu. Ponadto art. 56 gwarantuje, że ofiary mają być chronione na każdym etapie postępowania karnego. Dalej art. 48, który gwarantuje, że w procesie karnym nie będą używane inne, alternatywne rozwiązania pomiędzy sprawcą i ofiarą takie jak mediacja, art. 57, w którym zapisano, że ofiary mają mieć zagwarantowany dostęp do darmowej pomocy prawnej oraz art. 59, który mówi o azylu dla osób, które są ofiarami przemocy, przemocy domowej.

Po trzecie. Konwencja narzuca na państwa obowiązek zagwarantowania ofiarom przemocy specjalistycznej pomocy. W końcu pomoc specjalistów staje się nie tylko „dobrym zwyczajem”, ale obowiązkiem. Polegać to ma np. na dostępie do informacji na temat przysługujących im usług z zakresu: doradztwa prawnego i psychologicznego, wsparcia finansowego, gospodarki mieszkaniowej, edukacji, szkoleń oraz pomocy w znalezieniu zatrudnienia, tłumacza, łatwym i bezpiecznym zakwaterowanie do schronisk, dostępie do telefonu zaufania, do ośrodków świadczących pomoc dla ofiar gwałtów lub przemocy seksualnej w zakresie badań lekarskich i sądowych, wsparcia pourazowego oraz poradnictwa, pomocy i wsparciu dla nieletnich świadków przemocy.

Po czwarte i dla mnie kluczowe, konwencja zajmuje się kwestią edukacyjną, która ma zapobiegać stosowaniu przemocy. Wskazuje ona na konkretne działania, które powinny podejmować państwa-sygnatariuszy dokumentu. Chodzi przede wszystkim o promowanie zmian wzorców społecznych i kulturowych dotyczących zachowań kobiet i mężczyzn, wyzbywanie się stereotypów, promocja równouprawnienia, edukacja mężczyzn i chłopców w kwestiach przeciwdziałania przemocy oraz promocja programów i inicjatyw na rzecz wzmocnienia pozycji kobiet. Programy miałyby uczyć wzajemnego szacunku, rozwiązywania konfliktów w relacjach międzyludzkich bez użycia przemocy, a także dotyczących przemocy wobec kobiet ze względu na płeć oraz prawa do nienaruszalności osobistej.

8
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
maniekדזשאָאַננאַ סזורלעדזשradekstaryks. Pedofil Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
דזשאָאַננאַ סזורלעדזש
Gość
דזשאָאַננאַ סזורלעדזש

TyPOwe polskie nazwisko.

maniek
Gość
maniek

Prawdziwego POlaka ze zniczem w ręku.

stary
Gość
stary

Jak pani Joanna Szurlej wytłumaczy czytelnikom że kraje które podpisały konwencje stambulską mają u siebie prawie 3x taką ilość gwałtów na kobietach niż kraje które tej konwencji nie podpisały!

… i o to tu chodzi.

Tu nie chodzi o żadne kobiety ani o ich prawa tylko o przeforsowanie praw LGBT w tym adopcji dzieci przez pary jedno płciowe. I zalegalizowanie ślubów parom jednopłciowym. A lewacy ładnie dodali do tej chorej ideologii „ochronę” kobiet i zaserwowali takiego konia trojańskiego.

Jacek
Gość
Jacek

Konwewncja to podłe oszustwo lewactwa, jedno kłamstwo.

hiena
Gość
hiena

najważniejszą rzeczą w edukacji społeczństwa,to nie dopuszczać do tego procesu kleru

ks. Pedofil
Gość
ks. Pedofil

GEN. TADEUSZ KOŚCIUSZKO MEMORIAŁ 1815r.
„Kościół powinien być oddzielony od państwa, nie wolno mu zajmować się kształceniem młodzieży. Naród powinien być panem własnego losu i jego prawa powinny być nadrzędne wobec Kościoła. Żadna religia nie może im przeczyć odwołując się do prawa boskiego, przeciwnie, każda religia powinna być posłuszna prawom ustanowionym przez Naród ! Księża będą zawsze wykorzystywać ciemnotę i przesądy ludu. Będą posługiwać się religią jak maską, pod którą kryje się obłuda i zbrodniczość ich poczynań.”
To już jest wiadome od 205 lat!!!

1 minuta prawdy
Gość
1 minuta prawdy

Ta cała konwencja stambulska to jedna wielka bzdura. Rządy podpisują jedno a robią drugie. Ratyfikowało ją kilka krajów islamskich w tym 85 milionowa Turcja. A sami wiecie jak w krajach islamu traktują kobietę. Na 195 państw ratyfikowały tą umowę tylko 34 państwa. A reszta uważa to za lewackie chore pomysły i tematem wcale się nie zajmuje.

A jawnie sprzeciwiły się kraje Europy takie jak:
– Rosja,
– Azerbejdżan,
– Armenia,
– Bułgaria,
– Czechy,
– Węgry,
-Łotwa,
– Litwa,
– Liechtenstein,
– Mołdawia,
– Słowacja,
– Ukraina
– Wielka Brytania.
… i Polska jak przejdzie ustawa.

radek
Gość
radek

Nie bardzo się orientujesz w sprawie,czemu dajesz kolejny przykład. Konwencja Stambulska skierowana została głównie do państw europejskich /rekomendacja Rady Europy/ i podpisało ją 45 krajów Europy w tym kraje członkowskie UE. Ratyfikowało ją 34 kraje.Inne zgłosiły propozycje poprawek. Owszem,w świecie jest aktualnie 195 krajów,z czego 193 jest członkami ONZ /oprócz Watykanu i Palestyny/ale spośród krajów islamskich tylko Turcja /gospodarz konwencji/ złożyła swój podpis,jako kraj częściowo europejski.Co chcesz udowodnić tendencyjnymi wpisami? Że wszystkie państwa Europy się mylą tylko ty i PiS się nie mylicie? Skoro nasze przepisy,jak twierdzi minister Ziobro,są lepsze od tych w Konwencji Stambulskiej,w czym problem,chrońmy skutecznie rodziny przed… Czytaj więcej »