W przyszłym miesiącu rozpocznie się remont mostu

Stan techniczny mostu pozostawia wiele do życzenia. Na szczęście pozyskano środki na jego kapitalny remont, który ruszy w czerwcu br. Fot. Archiwum

GŁOWIENKA, KROSNO. Obiekt zagraża bezpieczeństwu użytkowników.

Ze względu na zły stan techniczny drewnianego mostu na rzece Lubatówka w Głowience w ciągu drogi powiatowej Krosno – Rogi – Iwonicz jego kapitalny remont jest wręcz konieczny. Dzięki pozyskanym środkom finansowym już w czerwcu br. ruszą prace przy przebudowie mostu. Koszt zadania to 882 190 zł.

Aktualnie zarówno konstrukcja mostu, jak i drewniany pomost są w stanie niezadowalającym. Liczne ubytki powierzchniowe, postępująca korozja elementów stalowych oraz proces gnilny części drewnianych powodują, że obiekt zagraża bezpieczeństwu zmotoryzowanych, jak i pieszych. Ponadto most nie spełnia także wymogów odnośnie nośności, która wynosi 15 ton.

Udało się pozyskać dofinansowanie
Mieszkańcy od dawna domagają się remontu zniszczonego mostu. Sołtys wsi Głowienka, Teresa Sirko (jednocześnie radna powiatu), wielokrotnie interweniowała w tej sprawie w imieniu mieszkańców, jak i zarządu powiatu, który czynił starania w celu zdobycia pieniędzy na jego przebudowę.

– Dzięki dofinansowaniu z rezerwy Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej długo oczekiwana inwestycja zostanie zrealizowana – informuje Ewa Bukowiecka, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Krośnie.

Zostanie zwiększona nośność mostu
– Po przebudowie ulegną poprawie parametry techniczne. Nośność zostanie zwiększona do 40 ton – mówi wicestarosta krośnieński Andrzej Guzik. – Ponadto przewidziane jest wykonanie dojazdów do mostu wraz z budową odcinka chodnika, przejścia dla pieszych oraz barier energochłonnych. Dodatkowo, uwzględniając warunki właściciela cieku wodnego, Podkarpackiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych, zostaną wykonane umocnienia obustronne koryta rzeki na odcinku ok. 100 m – informuje.

– Decydując się na tę inwestycję, kierowaliśmy się głównie troską o bezpieczeństwo użytkowników, w tym przede wszystkim dzieci z Głowienki, które codziennie korzystają z mostu w drodze do szkoły – zaznacza wicestarosta.

Wykonawcą wyłonionym w drodze przetargu jest Rejon Budowy Dróg i Mostów w Krośnie.

Wioletta Zuzak

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o