W razie potrzeby schłodzą maluszka

Rzeszowski odział noworodkowy jest jedynym na Podkarpaciu

RZESZÓW. Otworzony 1 kwietnia oddział noworodkowy z intensywną opieką medyczną oferuje nowatorskie rozwiązania w leczeniu, jedyne w regionie.

Wprowadziliśmy trzy nowe metody opieki nad noworodkiem. Leczenie hipotermią, sztucznej wentylacji sterowanej mózgiem noworodka, oraz tzw. kangurowanie – mówi dr Wiesław Ksyciński, lekarz kierujący oddziałem noworodkowym w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Rzeszowie.

Leczenie hipotermią (zimnem) pomaga niwelować skutki niedotlenienia okołoporodowego, które często skazuje dziecko na wózek inwalidzki. Leczenie polega na schładzaniu ciała noworodka (do 33,5 stopni C) przez 72 godziny w celu wyciszenia (uśpienia) metabolizmu komórek nerwowych. – Ważne by wprowadzić dziecko w ten stan przed upływem 6 godzin od urodzenia. Po tym czasie komórki nerwowe obumierają i już się nie zregenerują (u dorosłych pacjentów w tym celu stosuje się tzw. śpiączkę farmakologiczną) – mówi dr Ksyciński. – Na szczęście w tym czasie można dowieźć do nas dziecko z każdego miejsca w województwie. Teraz jest ważne, żeby lekarze potrafili w porę zdiagnozować i zdecydować o wysłaniu noworodka do nas.

Więcej przeczytasz w Super Nowościach.

Anna Moraniec

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments