W Rzeszowie na dworcu nie usłyszymy specjalnego komunikatu

Polscy więźniowie polityczni oczekują w Tarnowie na transport do Auschwitz. Fot. Muzeum Auschwitz-Birkenau
Polscy więźniowie polityczni oczekują w Tarnowie na transport do Auschwitz. Fot. Muzeum Auschwitz-Birkenau

PODKARPACIE, KRAJ 73. rocznica pierwszego transportu Polaków do Auschwitz.

Komunikaty przypominające o pierwszym transporcie polskich więźniów do obozu Auschwitz usłyszą w piątek, w 73. rocznicę, podróżni na 13 dworcach kolejowych w Polsce. Niestety, komunikaty nie będą nadawane na podkarpackich dworcach.

Specjalny komunikat zostanie wygłoszony w piątek przez dworcowe megafony dwukrotnie: o godzinie 11 oraz w południe. Usłyszą go podróżni na stacjach w Tarnowie, skąd w 1940 roku wyjechał transport, oraz na stacjach w Krakowie Płaszowie, Krakowie Głównym, Oświęcimiu, a także w Katowicach, we Wrocławiu, Poznaniu, Szczecinie, Gdańsku i Gdyni, oraz w Warszawie.

Komunikaty natomiast nie będą nadawane na dworcach w Rzeszowie, Jarosławiu, Przemyślu i Sanoku, czyli miast, z których wielu patriotów znalazło się w pierwszym transporcie z Tarnowa do Auschwitz. Przypomnijmy, że tym transportem został wywieziony do obozu nieżyjący już rzeszowianin Józef Szajna, wieli artysta teatru.

14 czerwca 1940 roku z więzienia w Tarnowie Niemcy przywieźli do Auschwitz 728 polskich więźniów politycznych. Polacy byli pierwszymi więźniami Auschwitz, bo to dla nich Niemcy tworzyli obóz. Ogółem uwięzili w nim około 150 tys. Polaków. Połowa z nich nie przeżyła.

Piotr Samolewicz

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o