W Rzeszowie więcej osób zdaje prawo jazdy

W ubiegłym roku WORD w Rzeszowie nabył nowe samochody do egzaminowania. Fot. Wit Hadło

W ubiegłym roku WORD w Rzeszowie nabył nowe samochody do egzaminowania. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW, PODKARPACIE. W stolicy Podkarpacia praktyczny egzamin na prawo jazdy zdaje blisko dwa razy więcej kursantów niż np. w Koszalinie.

Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Rzeszowie zajął piąte miejsce w skali kraju w rankingu zdawalności egzaminów praktycznych na kategorię B i ósme miejsce jeśli chodzi o egzamin teoretyczny. Statystyki zdawalności poszczególnych WORD-ów opublikował miesięcznik „Szkoła jazdy”.

Najlepszą zdawalność w skali kraju w kategorii egzamin praktyczny ma WORD w Ostrołęce – 51,52 proc. w 2016 roku. W Rzeszowie pozytywny wynik egzaminu zdobywa 41,5 proc. kandydatów na kierowców. Na 9. miejscu w skali kraju uplasował się WORD w Tarnobrzegu ze zdawalnością na poziomie 39,25 proc. WORD w Krośnie zajął natomiast 6. miejsce w zdawalności egzaminu teoretycznego i przegonił swoim wynikiem Rzeszów. Najsłabiej w kraju praktyczny egzamin zdają kursanci w Koszalinie – zaledwie 21,58 proc. Skąd taka wysoka zdawalność w Rzeszowie?

- Kursanci przychodzą coraz lepiej wyszkoleni. Jest to po części również nasza zasługa. Często organizujemy cykliczne spotkania z instruktorami i kierownikami ośrodków, podczas których omawiamy najczęściej popełniane błędy, czyli to, co na egzaminie praktycznym nie zawsze osobom zdającym wychodzi. Wiadomo, że najbardziej na negatywny wynik egzaminu wpływa stres zdających – mówi Janusz Stachowicz, dyrektor WORD w Rzeszowie.

Na przestrzeni lat zdawalność egzaminu teoretycznego w rzeszowskim WORD rośnie. Jeszcze w 2014 r. było to 39,6 proc., w 2015 r. – 44,1 proc. Natomiast w 2016 r. na 28 095 egzaminów teoretycznych 55,25 proc. było z wynikiem pozytywnym.

Co ciekawe, możliwość zdawania egzaminu na samochodzie znanym kursantowi ze szkolenia nie miała dużego wpływu na wzrost zdawalności. Na 37 tys. 234 egzaminy praktyczne na kat. B w ubiegłym roku na samochodzie szkoły nauki jazdy przeprowadzono zaledwie 362 egzaminy, czyli niewielki odsetek.

Blanka Szlachcińska

do “W Rzeszowie więcej osób zdaje prawo jazdy”

  1. hijena

    hahahahaha wyższa zdawalność.A jeszcze niedawno lokalne media opisaly bardzo rzetelnie afery łapówkarskie w galicyjskich wordach

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.