W Rzeszowie zabraknie ponad 1000 miejsc w szkołach średnich

Młodzież będzie musiała walczyć o miejsce w szkole. Fot. Archiwum

PODKARPACIE, RZESZÓW. Podwójny rocznik w liceach – oczekiwania vs rzeczywistość.

We wrześniu do pierwszych klas szkół średnich pójdą ostatni absolwenci wygaszanych gimnazjów oraz pierwsi klas ósmych. Podwójny rocznik będzie sporym wyzwaniem dla szkół i samorządów. Budynki nie są z gumy. W grę wchodzi więc nauka na zmiany, przepełnione klasy i proponowanie uczniom szkół branżowych zamiast liceów. Największe obawy budzi jednak fakt, że nie wszyscy znajdą miejsce w szkole w rodzinnym mieście. Tak będzie w Rzeszowie. Młodzież będzie skazana na dojazdy np. do Sokołowa Małopolskiego, Błażowej, czy w ogóle tam, gdzie będzie jeszcze nabór.

Jak samorządy przygotowują szkoły na większą liczbę uczniów? Najprawdopodobniej klasy będą liczniejsze. Wiele samorządów rozważa też dwuzmianowość. – Na razie trudno wyrokować, bo decyzję o tym, ile będzie dodatkowych oddziałów musi podjąć organ prowadzący, czyli zarząd powiatu. Są prognozy, ale szczegółów jeszcze nie ma – przyznaje Stanisław Kłak, prezes ZNP na Podkarpaciu.

Już dziś jednak wiadomo, że dyrektorzy nie będą w stanie przyjąć wszystkich czy nawet większości chętnych. – Rozmawiali ze mną dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych. Dyrektor II Liceum w Rzeszowie, dyr. Szymanek powiedział, że w ubiegłym roku nie przyjął prawie 280 uczniów, a w tym nawet nie dwa razy tyle, ale jeszcze więcej – zaznacza prezes Kłak. Młodzież, która nie znajdzie miejsca w dobrym technikum czy liceum będzie miała alternatywę w postaci szkoły branżowej. – Szkoła branżowa to nie liceum ogólnokształcące. to nie będzie satysfakcjonowało ani uczniów ani rodziców zdolnych dzieci. Czy znowu będziemy załatwiać przyjęcia do szkół układami? Może się tak zdarzyć, bo jeżeli miejsc brakuje, każdy będzie szukał dojść, żeby jego dziecko dostało się do renomowanego liceum – sugeruje prezes ZNP

Pewne jest za to co innego. Dojazdy do innych miast. – Wiceprezydent Rzeszowa na spotkaniu 10 grudnia z dyrektorami szkół o prezesami ZNP powiedział delikatnie, że „pani odpowiedzialna za nabór” mówi, że w województwie nie będzie problemu z przyjęciami, a w rzeczywistości w Rzeszowie brakuje 1200 miejsc – mówi prezes Kłak. – To pani kurator przekazuje informacje, które nie są prawdziwe – dodaje. Co będzie oznaczać taka sytuacja?  – Uczniowie, którzy w Rzeszowie skończą szkołę podstawową i gimnazjum będą jeździć do… Boguchwały, Błażowej, Łańcuta czy Sokołowa Małopolskiego. Zamiast uczyć się na miejscu, będą uczęszczać do liceum w okolicznych powiatach – nie ma złudzeń prezes Kłak. Do tej pory młodzież z gmin wiejskich przyjeżdżała do miast. Teraz to zjawisko będzie odwrotne.

Wiele samorządów już zleciło dyrektorom przygotowanie arkuszy organizacyjnych, żeby było wiadomo, jakie działania mają podjąć w celu przemieszczenia nauczycieli. Sytuacji nie polepsza ciągle nierozwiązany problem płacowy pracowników oświaty. Pedagodzy są coraz bardziej zniechęceni. – Znaczna grupa nauczycieli jest w podeszłym wieku. Oni chcą dotrwać do emerytury. Natomiast młodzi odejdą. Nikt nie będzie pracować za takie wynagrodzenie. To jest tragedia, ile dzisiaj zarabia nauczyciel. To jest skandaliczne żeby człowiek wykształcony, ciągle się doskonalący, z wieloma specjalnościami dostawał takie pieniądze! – oburza się Stanisław Kłak. Coraz bardziej realna jest też sytuacja, że gdy doświadczeni nauczyciele przejdą na emeryturę, zwyczajnie nie będzie miał ich kto zastąpić.

– Ktoś mówił, że reforma będzie piękna, nikt nie zauważy zmian. A jednak zauważamy. Reforma w żadnym wypadku jej nie podniosła jakości kształcenia. Wręcz odwrotnie – nauczyciel zamiast uczyć dzieci, zajmować się problemami wychowawczymi, deficytami psycho-rozwojowymi musi złożyć dokumentację. Bo dziś ważne, żeby podczas kontroli kuratorium zgadzało się wszystko w papierach. Nie patrzy się, jakie wyniki osiąga młodzież ani się z nią nie rozmawia – stwierdza.

Wioletta Kruk

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
magister Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
magister
Gość
magister

Po co się uczyć niech sobie kupią dyplomy jak to robiono 10 lat wstecz